Connect with Us

Zakonet e këqija që mund të dëmtojnë trurin tuaj/ 5 veprimet që nuk duhet të bëni

Life Style

Zakonet e këqija që mund të dëmtojnë trurin tuaj/ 5 veprimet që nuk duhet të bëni

Publikuar

-

Mungesa e gjumit

Njerëzit shpesh herë bëjnë gjëra që nuk duhen bërë. Disa nga zakonet e këqija që njerëzit bëjnë kur bëhen gati të flenë mund të prekin trurin. Për shembull mungesa e gjumit mund të shkaktojë sëmundjen e Dementies duke përfshirë dhe Alzhaimer. Kështu që gjëja më e mirë që mund të bëni është të keni një orar të rregullt të gjumit si dhe të flini aq kohë sa duhet.

Kaloni shumë kohë vetëm

Njerëzit kanë nevojë për kontakte dhe shoqëri. Kjo nuk ka të bëjë me numrin e shokëve që keni në rrjetet sociale pos a shpesh i frekuentoni ju miqtë tuaj dhe kohën që i kushtoni apo mënyrën se si ndiheni pranë tyre.

Që të jeni më të lumtur duhet të bëni jetën tuaj më produktive. Nëse ju ndiheni të vetmuar atëherë edhe kjo mund të ndikojë në trurin tuaj dhe të shkaktojnë sëmundjen e Alzhaimerit.

Hani shumë ushqime të thata apo të përpunuara.

Pjesë të trurit që janë të lidhura me të nxënit, memorien apo shëndetin mendor janë të lidhur me atë çka ju konsumoni. Do të keni në sasi më të vogla këto aftësi nëse do të përdorni hamburger, patate të skuqura apo lëngje me gaz apo të sheqernat.

Gjithçka që ju duhet të hani është frutat, perimet, që të përmirësojnë fundksionimin e trurit apo shëndetin mendor.

Përdorimi i kufjeve dhe volume i lartë i muzikës

Nëse vendosni kufje dhe dëgjoni me zë të lartë muzikë dëgjimi juaj mund të dëmtohet për vetëm 30 minuta. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me humbjen e dëgjimit por edhe shkaktimin e sëmundjeve të ndryshme si Alzhaimer apo humbjen të kujtesës apo dëmtime të pjesëve të tjera të trupit.

Nuk kryeni lëvizje të mjaftueshme

Nëse qëndroni për një kohë të gjatë pa kryeer asnjë aktivitet fizik atëherë je më i predispozuar të prekeni nga Dementia.

Mund të ketë më shumë gjasa të prekeni nga diabeti, probleme me zemrën dhe presionin e lartë të gjakut. Nuk është e nevojshme të bëni vrap si në maratonë por një ecje e shpejtë çdo ditë është mëse e mjaftueshme./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE