Connect with Us

FOTOT-Dita kombëtare e rinisë/ Ja si e festojnë japonezët

Kuriozitete

FOTOT-Dita kombëtare e rinisë/ Ja si e festojnë japonezët

Publikuar

-

Të hënën e dytë të çdo Janari, japonezët që mbushin 20 vjeç marrin pjesë në një ceremoni që zhvillohet në sheshet e qyteteve apo hapësirat publike, pasi arrijnë moshën madhore.

Pjesëmarrësit këtë vit kanë qenë nga qytete të mëdha si Tokyo Dinseyland në Urayasu dhe nga pjesa lindore e Tokyos.

Si pjesë e cermonisë vajzat vishen me kimono shumëngjyrësh dhe djemtë veshin tradicionale kineze apo kostum me kollare.

Dita e rinisë në Japoni u vendos në vitin 1876, porn ë vitin 2018 qeveria miratoi një projektligj që mosha madhore të jetë 18 vjeç.

Gjithashtu një ndryshim tjetër është se tashmë të rinjtë nuk do të kenë nevojë për pëlqimin dhe miratimin e prindërve për tu martuar.

Aktualisht meshkujt në moshën 18 vjeç mund të martohen me vajzat 16 vjeç vetëm me miratimin e prindërve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: