Connect with Us

Ushqimet që ndihmojnë dhe dëmtojnë cilësinë e gjumit

Shëndeti

Ushqimet që ndihmojnë dhe dëmtojnë cilësinë e gjumit

Publikuar

-

Konsumoni ushqimet që përmbajnë Tryptophan.

Ne kemi dëgjuar që një gotë qumësht i ngrohtë është shumë i mirë për qetësimin e trurit dhe do të bëjë që të keni një gjumë shumë të mirë. Nën produktet e qumështit përmbajnë tryptophan i cili është një nxitës i gjumit. Arrat, farat, bananja mjalti dhe veza janë gjithashtu shumë efikas në sjelljen e gjumit.

Ushqimet me karbohidrate

Edhe pse nuk rekomandohen si ushqime të shëndetshme, ushqimet që përmbajnë karbohidrate mund t’iu ndihmojnë për gjumin.

Limitoni fast foodet

Studimet e shumta tregojnë se njerëzit që konsumojnë ushqimet e shpejta përveç fitim të peshës, shkaktojnë edhe probleme me gjumin.

 Bëni kujdes me kafeinën

Tashmë nuk është surprizë t’iu themi që kafeina është një nga armiqtë e gjumit. Por kujtoni që kafeina  gjendet tek çokollatat, cola apo edhe çaji.

Shmangni alkoolin në mbrëmje

Alkooli mund të bëjë që bini gjumë më shpejt por do të keni një gjumë jo të mirë. Me përpëlitje në shtrat apo shumë të rënduar.

Alkollin është mirë ta konsumoni 4 deri në 6 orë para gjumit./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: