Connect with Us

5 mënyra se si të përmirësoni shëndetin mendor në vitin 2020

Shëndeti

5 mënyra se si të përmirësoni shëndetin mendor në vitin 2020

Publikuar

-

Fillimi i kësaj dekade të re duket të jetë i vështirë. Viti 2020 ka nisur nën hijen e një politike përçarëse, çështjet për sigurinë ndërkombëtare, krime, urrejtje dhe një mjedis shumë i ndotur.

Të gjtiha këto pa marrë parasysh streset e ditës që kalojmë në punë, problemet shëndetësore, ndryshimet në stilin e jetesës.

Kështu që është shumë e kuptueshme nëse do të shfaqnit shenja ankthi apo dhe depresioni.

Por ju mund të merrni hapa të vlefshëm shkencërisht për të përmirësuar shëndetin mendor.

Më poshtë po iu tregojmë 5 mënyrat se si të përmirësoni shëndetin mendor.

1-Praktikoni optimizmin.

2- Filloni vullnetarizmin.

3-Ji mirënjohës.

4-Rrisni lidhje tuaja shoqërore.

5-Gjeni një qëllim për të vazhduar përpara./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: