Connect with Us

“Jashtë kontrrollit”/ Twitter dhe Grindr përballen me akuza të rënda

Teknologji

“Jashtë kontrrollit”/ Twitter dhe Grindr përballen me akuza të rënda

Publikuar

-

Aplikacioni për takime Grindr dhe një firmë e teknologjisë së reklamave në pronësi të Twitter janë akuzuar për ndarjen e paligjshme të të dhënave të përdoruesve. Është pjesë e një hetimi më të gjerë nga Këshilli Norvegjez i Konsumatorëve (NCC) mbi industrinë e reklamave “jashtë kontrollit” dhe profilizimit të klientëve.

Së bashku me katër kompani të tjera ad-tech, ata përballen me gjoba të mëdha nëse konstatohet se janë në kundërshtim me ligjet e të dhënave të BE-së. Grindr ende nuk është përgjigjur, por Tëitter tha se kishte çaktivizuar përkohësisht llogarinë përkatëse.

Grindr dhe partnerët e saj të reklamimit akuzohen për ndarjen e detajeve të tilla si vendndodhja, mosha, gjinia dhe seksualiteti, në kundërshtim me GDPR (Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave). Sipas rregullave të saj, kompanitë zbuluan se kishin të dhëna të përdoruesve në mënyrë të paligjshme dhe për këtë do të përballen me gjobë deri në 4% të xhiros së tyre globale.

Kompanitë e teknologjisë së reklamave mbledhin informacione rreth interesave të përdoruesve, zakonet dhe sjelljen e tyre çdo herë që përdorin aplikacione të caktuara në smartphonet e tyre. Informacioni më pas përdoret për të krijuar profile gjithëpërfshirëse që mund të përdoren për reklamim të synuar.

Sipas GDPR, të gjitha të dhënat e mbledhura duhet të jepen me pëlqimin e informuar të përdoruesve, por analiza e NCC për politikat e intimitetit të ndërmarrjeve të teknologjisë së informacionit sugjeroi që gjuha shpesh ishte “e pakuptueshme” me “bazën e diskutueshme ligjore”. “Këto praktika janë jashtë kontrollit dhe janë të shumta shkeljet e intimitetit dhe shkelje e ligjit evropian, tha Finn Myrstad, drejtor i politikës dixhitale në Këshillin Norvegjez të Konsumatorëve.

“Shkalla e ndjekjes e bën të pamundur për ne të bëjmë zgjedhje të informuara në lidhje me mënyrën se si mblidhen, shpërndahen dhe përdoren të dhënat tona personale. “Rrjedhimisht, kjo mbikëqyrje masive tregtare është sistematikisht në kundërshtim me të drejtat tona themelore.”

Avokati Max Schrems, i cili themeloi Qendrën Evropiane për të Drejtat Dixhitale dhe punoi me NCC për ankesat, tha: “Sa herë që hapni një aplikacion si Grindr, rrjetet e reklamave marrin vendndodhjen tuaj GPS, identifikuesit e pajisjes dhe madje edhe faktin që përdorni një app.”

“Kjo është një shkelje e çmendur e të drejtave të intimitetit të përdoruesve në BE.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: