Connect with Us

“Jashtë kontrrollit”/ Twitter dhe Grindr përballen me akuza të rënda

Teknologji

“Jashtë kontrrollit”/ Twitter dhe Grindr përballen me akuza të rënda

Publikuar

-

Aplikacioni për takime Grindr dhe një firmë e teknologjisë së reklamave në pronësi të Twitter janë akuzuar për ndarjen e paligjshme të të dhënave të përdoruesve. Është pjesë e një hetimi më të gjerë nga Këshilli Norvegjez i Konsumatorëve (NCC) mbi industrinë e reklamave “jashtë kontrollit” dhe profilizimit të klientëve.

Së bashku me katër kompani të tjera ad-tech, ata përballen me gjoba të mëdha nëse konstatohet se janë në kundërshtim me ligjet e të dhënave të BE-së. Grindr ende nuk është përgjigjur, por Tëitter tha se kishte çaktivizuar përkohësisht llogarinë përkatëse.

Grindr dhe partnerët e saj të reklamimit akuzohen për ndarjen e detajeve të tilla si vendndodhja, mosha, gjinia dhe seksualiteti, në kundërshtim me GDPR (Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave). Sipas rregullave të saj, kompanitë zbuluan se kishin të dhëna të përdoruesve në mënyrë të paligjshme dhe për këtë do të përballen me gjobë deri në 4% të xhiros së tyre globale.

Kompanitë e teknologjisë së reklamave mbledhin informacione rreth interesave të përdoruesve, zakonet dhe sjelljen e tyre çdo herë që përdorin aplikacione të caktuara në smartphonet e tyre. Informacioni më pas përdoret për të krijuar profile gjithëpërfshirëse që mund të përdoren për reklamim të synuar.

Sipas GDPR, të gjitha të dhënat e mbledhura duhet të jepen me pëlqimin e informuar të përdoruesve, por analiza e NCC për politikat e intimitetit të ndërmarrjeve të teknologjisë së informacionit sugjeroi që gjuha shpesh ishte “e pakuptueshme” me “bazën e diskutueshme ligjore”. “Këto praktika janë jashtë kontrollit dhe janë të shumta shkeljet e intimitetit dhe shkelje e ligjit evropian, tha Finn Myrstad, drejtor i politikës dixhitale në Këshillin Norvegjez të Konsumatorëve.

“Shkalla e ndjekjes e bën të pamundur për ne të bëjmë zgjedhje të informuara në lidhje me mënyrën se si mblidhen, shpërndahen dhe përdoren të dhënat tona personale. “Rrjedhimisht, kjo mbikëqyrje masive tregtare është sistematikisht në kundërshtim me të drejtat tona themelore.”

Avokati Max Schrems, i cili themeloi Qendrën Evropiane për të Drejtat Dixhitale dhe punoi me NCC për ankesat, tha: “Sa herë që hapni një aplikacion si Grindr, rrjetet e reklamave marrin vendndodhjen tuaj GPS, identifikuesit e pajisjes dhe madje edhe faktin që përdorni një app.”

“Kjo është një shkelje e çmendur e të drejtave të intimitetit të përdoruesve në BE.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mesazhi i çuditshëm që shqetësoi përdoruesit/ Samsung shpjegon misterin e njoftimit

Publikuar

-

Nga

Samsung ka kërkuar falje pasi dërgoi rastësisht një njoftim në mijëra pajisje brenda natës.Pajisjet e prekura morën një njoftim nga Find My Mobile në orët e para të mëngjesit të së enjtes. Disa klientë u ankuan në mediat sociale, ndërsa të tjerët shqetësoheshin që pajisja e tyre ishte hackuar. Në një deklaratë, Samsung tha se […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sfidë e ashpër/ Apple Watch konkuron hapur industrinë e orëve zvicerane

Publikuar

-

Nga

Apple Watch tejkalon të gjithë industrinë zvicerane të shikimit në vitin 2019. Apple shiti 31 milionë njësi në të gjithë botën, ndërsa marakt zvicerane shitën 21 milionë njësi, sipas hulumtimeve nga firma këshilluese Strategjia Analytics. Analsitët janë në mëdyshje nëse kjo do të sjellë probleme për industrinë zvicerane të Ëatch, pasi disa prej tyre se […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Publikuar

-

Nga

Bosi i Amazonës Jeff Bezos ka premtuar 10 miliardë dollarë (7.7bn £) për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera. Duke shkruar në llogarinë e tij në Instagram, Z. Bezos tha që fondi do […]

LEXO TE PLOTE