Connect with Us

Dhimbjet e veshit/ Ja si mund t’i qetësoni me “antibiotikë shtëpiakë”

Shëndeti

Dhimbjet e veshit/ Ja si mund t’i qetësoni me “antibiotikë shtëpiakë”

Publikuar

-

Të shumta janë kushtet që mund të dëmtojnë shëndetin tonë, dhe një nga problemet që shkaktojnë siklet janë dhimbjet e veshit. Kjo dhimbje bën që të ndiheni në siklet dhe nuk mund të përqëndroheni në asnjë gjë.

Bright Side ka listuar disa nga “antibiotikët shtëpiakë” që mund të përdorni për dhimbjen e veshit. Mos harroni të konsultoheni me një mjek përpara se t’i vini në praktikë.

Pse shfaqen dhimbjet e veshit

Shkaku më i zakonshëm i një dhimbje veshi është otiti akut (AOM). Kjo gjendje prek kryesisht fëmijët, dhe ndodh kur tubi Eustachian është i bllokuar. Obstruksioni shkakton akumulimin e lëngjeve në zgavrën e veshit, duke rezultuar në inflamacion dhe një infeksion të veshit të mesëm. Shkaqe të tjera të këtij lloji të dhimbjes janë dylli i tepërt i veshit, problemet e dhëmbëve, infeksioni i sinuseve ose i fytit, dëmtimi për shkak të ndryshimeve të presionit dhe bluarja e dhëmbëve.

Megjithëse, mund të jetë dobësues dhe të ndërhyjë në jetën tonë të përditshme, antibiotikët nuk janë gjithmonë të nevojshëm për të trajtuar dhimbjen. Disa nga burimet e shqetësimit nuk janë me origjinë bakteriale ose për shkak të infeksioneve, dhe ka disa ilaçe shtëpiake ose veprime që mund të përdorni për të provuar të zvogëloni sikletin.

Disa ilaçe pa recetë që mund të ndihmojnë në kontrollin e dhimbjes që lidhet me një infeksion në vesh janë acetaminofeni, ibuprofen dhe aspirina. Shtë e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për dozat e duhura dhe të konsultoheni me një mjek përpara se t’iu jepni fëmijëve dhe foshnjave, pasi që ata zakonisht kanë nevojë për doza më të vogla. Mbani në mend se nuk është e sigurt për të miturit të marrin aspirinë.

Kompresa të ftohta ose të ngrohta

Kompresat e ftohta ose të ngrohta mund t’i përdorni për të lehtësuar dhimbjen e veshit. Vendosini ato në veshin tuaj për 10 minuta në të njëjtën kohë, duke alternuar në mes të nxehtit dhe të ftohtit. Ju gjithashtu mund të përdorni ose kompresa thjesht të ngrohta ose thjesht të ftohta, dhe jo temperatura alternative. Kjo metodë mund të përdoret tek të rriturit dhe fëmijët, duke pasur kujdes që të mos aplikoni akull direkt në veshët e fëmijëve. Nxehtësia e jastëkut të ngrohjes nuk duhet të ndizet shumë e lartë ose të lihet brenda natës. Fëmijët nuk duhet të përdorin kurrë këtë metodë pa mbikëqyrjen e të rriturve.

Masazhi

Për dhimbjen e shkaktuar nga problemet me muskujt e përtypjes, provoni butësisht të masazhoni zonën duke aplikuar presion dhe duke filluar pas veshëve, duke lëvizur drejt qafës me lëvizje poshtë, dhe pastaj drejt pjesës së përparme. Ky lloj masazhi gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të shkaktuara nga një infeksion në vesh dhe lëngu i tepërt, duke parandaluar kështu që shqetësimi të përkeqësohet.

Xhenxhefil

Xhenxhefili mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes falë vetive të tij aktive natyrore, si dhe faktit që është antimikrobik dhe antifungal. Thjesht aplikoni lëng xhenxhefili të ngrohtë rreth kanalit të jashtëm të veshit, pa e vendosur direkt në vesh.

Hudhra

Për shumë vite, hudhra është përdorur si një ndihmë për të lehtësuar dhimbjen dhe për të parandaluar infeksionet, falë vetive të saj anti-inflamatore dhe antimikrobiale. Për të qetësuar dhimbjen dhe siklet, thithni hudhrën e grimcuar në vajin e susamit për disa minuta. Pastaj tendosni atë dhe aplikojeni në kanalin e veshit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE