Connect with Us

Çfarë është tumori/ Llojet e sëmundjes

Shëndeti

Çfarë është tumori/ Llojet e sëmundjes

Publikuar

-

Tumori është një masë ose gungë indesh që mund të ngjajnë me ënjtje. Jo të gjithë tumorët janë kancerogjenë, por në çdo rast të prekurit duhet të konsultohen me mjekun.

Instituti Kombëtar i Kancerit e përcakton tumorin si “një masë jonormale e indeve që rezulton kur qelizat ndahen më shumë sesa duhet ose nuk vdesin kur duhet”.

Disa tumore janë beninje dhe përbëhen nga qeliza jokanceroze, ndërsa disa të tjerë janë malinje, pra kancerogjene dhe qelizat mund të përhapen në pjesë të tjera të trupit.

Tumoret mund të ndryshojnë në madhësi, nga një nyje e vogël, në një masë të madhe, në varësi të llojit dhe ato mund të shfaqen pothuajse kudo në trup.

Mjekët na tregojnë se ekzistojnë tre lloje kryesore të tumorit: beninje, malinje dhe adenoma.

  1. Tumoret beninje nuk janë kanceroze. Ata ose nuk mund të përhapen ose të rriten dhe në disa raste e bëjnë këtë shumë ngadalë. Nëse një mjek i heq, ata nuk kthehen përgjithësisht.

Shumica e tumoreve beninje nuk janë të dëmshme dhe nuk ka të ngjarë të prekin pjesët e tjera të trupit. Sidoqoftë, ato mund të shkaktojnë dhimbje ose probleme të tjera në disa raste. Në tumoret beninje përfshihen: polipet në zorrë, fibroadenoma, adenoma hepatike, fibroidet, angiofibromat, dermatofibromat, hemangjomat, lipomat, premalignantet, keratozat aktinike, etj.

  1. Në tumoret adenoma, qelizat nuk janë akoma kanceroze, por ato kanë potencial të bëhen malinje. Adenomat zhvillohen në indin epitelial gjëndër, që është membrana e hollë që mbulon gjëndrat, organet dhe strukturat e tjera në trup.
  2. Tumoret malinje janë kancerogjene. Qelizat mund të rriten dhe të përhapen në pjesë të tjera të trupit. Në tumoret malinje përfshihen: karcinoma, sarcoma, tumori qelizor Germ, blastoma, etj.

Nuk është gjithmonë e qartë se si do të veprojë një tumor në të ardhmen. Disa tumore beninje mund të bëhen premalinje dhe më pas malinje. Për këtë arsye, është mirë që të monitorohen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE