Connect with Us

E thonë ekspertët/ Pjepri i hidhur ndihmon në trajtimin e kancerit

Shëndeti

E thonë ekspertët/ Pjepri i hidhur ndihmon në trajtimin e kancerit

Publikuar

-

Fruti i pjeprit të hidhur ndihmon në trajtimin e sëmundjes së kancerit.

Këtë e kanë konfirmuar ekspertët, të cilët deklarojnë se pjepri i hidhur ka shërbyer si ilaç tradicional Indian në shekuj. Kohët e fundit, shtojcat e ekstraktit të hidhur të pjeprit kanë fituar popullaritet si një ilaç alternativ për diabetin.

Tani, studimet e reja në minj duket se sugjerojnë se ekstrakti i hidhur i pjeprit mund të ndihmojë në luftimin e kancerit. Pjepri i hidhur ( Momordica charantia ), i njohur ndryshe edhe si gurrë e hidhur, kultivohej dhe konsumohej fillimisht në Indinë e Jugut dhe më pas u përhap edhe në Kinë.

Tradicionalisht, pjepri i hidhur ka ndihmuar në trajtimin e shumë shqetësimeve shëndetësore, dhe së fundmi ka fituar një popullaritet si një ilaç natyral kundër diabetit .

Fruti është gjithashtu një element i kuzhinave të caktuara aziatike, duke shtuar aromën unike të pjatave lokale përmes hidhërimit specifik të saj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE