Connect with Us

Ndryshimi i klimës ndikon keq edhe në jetën detare/ Breshkat detyrohen të udhëtojnë me qindra milje

Kuriozitete

Ndryshimi i klimës ndikon keq edhe në jetën detare/ Breshkat detyrohen të udhëtojnë me qindra milje

Publikuar

-

Ndryshimi i klimës ka ndikuar edhe te gjitarët e detit, konkretisht te breshkat.

Ata po detyrohen të udhëtojnë me qindra milje për të gjetur ushqim, por shumë prej ngordhin dhe zhduken në udhëtimet e tyre të rrezikshme.

Studiuesit e Greenpeace i vunë gjurmues satelitorë dhjetë breshkave femra të kthyera në Guiana Franceze, por një nga breshkat e quajtur Frida ngordhi tragjikisht, pasi u kap në rrjetë peshkimi.

Historia e kësaj breshke bëri jehonë dhe u krijua një film i shkurtër nga Greenpeace në partneritet me Aardman, krijuesit e çmimeve të Wallace & Gromit.

Breshkat e Leatherback migrojnë në veri pas foleve për të arritur në ujërat më të ftohtë ku kandilat e detit, preja e tyre, janë më të bollshme.

Breshkat janë të detyruara të udhëtojnë në distanca të gjata që të përshtaten për të përballuar temperaturat në rritje të shpejtë të oqeanit dhe rrymat që ndryshojnë.

Numri i vezëve të breshkave të detit në plazhet në Guianën Franceze është afërsisht 100 herë më i vogël  ditët e sotme sesa në vitet 1990./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE