Connect with Us

Nuk ju duhet më një karikues me vete/ Apple sjell lehtësira për përdoruesit e iPhone

Teknologji

Nuk ju duhet më një karikues me vete/ Apple sjell lehtësira për përdoruesit e iPhone

Publikuar

-

Kompania Apple mund të detyrohet të zëvendësojë karikuesin e iPhone me alternativën USB-C të favorizuar nga celularët Android, nga një vendim i ri i BE.

Apple ka rritur trendin dhe i rezistoi tundimit për të integruar karikimin USB-C, duke sjellë mundësitë që qytetarët të mos marrin gjatë gjithë kohës një karikuese me vete.

Parlamenti i BE po debaton duke e bërë të detyrueshme që të gjithë telefonët e rinj të kenë një “ngarkues të përbashkët” dhe zgjedhja e mundshme është USB-C.

Nëse BE detyron iPhonet e shitura në Evropë të kenë një metodë të re të karikimit, nuk ka gjasa që kompania të prodhojë dy kabllo dhe mund të përshtasë USB-C globalisht.

Nëse kjo do bëhet e mundur, i njëjti kabllo karikimi mund të përdoret për të dy pajisjet Apple dhe Android.

Ndërkohë, BE është e vendosur të votojë mbi këtë çështje në një seancë të mëvonshme, e cila është ende e paplanifikuar.

USB-C, e cila doli në treg në vitin 2014, është ngarkuesi më i fundit për shumë laptopë dhe telefona android dhe aktualisht përdoret nga Oppo Reno3, Huaëei P30, OnePlus7Pro dhe IPad Pro./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: