Connect with Us

Lidhja e çuditshme mes depresionit dhe lumturisë/ Ja çfarë thonë studimet

Life Style

Lidhja e çuditshme mes depresionit dhe lumturisë/ Ja çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Studimet e hershme kanë arritur në përfundimin se lumturia e tepërt mund të bëjë që një person të ndjehet më pak i lumtur. Në disa raste, madje mund të shoqërohet me simptoma të depresionit.

Wshtë interesante, ekziston një teori se kjo marrëdhënie negative ndodh vetëm në botën perëndimore, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara.

Sidoqoftë, një studim i vitit 2015 në Gazetën e Psikologjisë Eksperimentale gjeti një lidhje pozitive midis vlerës së lumturisë dhe mirëqenies midis popullsisë ruse dhe Azisë Lindore.

Një arsye për këtë mospërputhje kulturore mund të jetë që kulturat perëndimore kanë zakon të bazojnë nivelet e tyre të lumturisë në arritjet individuale, sesa në qëllimet universale.

Hulumtimet e fundit, që tani shfaqen në Gazetën e Studimeve të Lumturisë, shikuan më thellë në këtë marrëdhënie.

Duke u ndalur në Sh.B.A., një tjetër popullatë perëndimore, autorët e hulumtimit të ri përdorën dy studime të ndara për të hetuar shkaqet e mundshme të kësaj shoqërie negative. Teoritë e studiuesve shkonin nga kontrolli i dëmtuar i vëmendjes, i cili i sheh njerëzit të përqëndrohen shumë në ngjarje emocionale negative, si dhe ato pozitive, deri te zgjedhja e strategjive të rregullimit emocional të papërshtatshëm.

Njerëzit priren t’i perceptojnë këto strategji se kërkojnë më pak përpjekje. Ato bazohen në mekanizma “jo admirues”, siç janë shmangia ose shtypja. Për të provuar këto teori, studiuesit u dhanë disa pyetësorë një numri studentësh universitare universitare me bazë në U.K.

Ekipi vlerësoi përgjigjet e tyre duke përdorur një numër shkalle të shëndetit emocional dhe mendor, të zgjedhur për besueshmërinë e tyre. Studimi i parë përfshin matjen e niveleve të 151 studentëve të kontrollit të vëmendjes kur u përballën me një sërë ngjarjesh emocionale.

Studiuesit gjithashtu vlerësuan shtypjen dhe rivlerësimin, të cilat janë dy strategji të ndryshme të rregullimit emocional. Rezultatet treguan një lidhje të konsiderueshme midis vlerës së lumturisë dhe simptomave depresive përmes kontrollit të dëmtuar të vëmendjes dhe përdorimit të shtypjes për të rregulluar emocionet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE