Connect with Us

Lufton dhe parandalon kancerin/ A ka veti shëruese shafrani i Indisë

Shëndeti

Lufton dhe parandalon kancerin/ A ka veti shëruese shafrani i Indisë

Publikuar

-

Shafran i Indisë është anëtar i familjes së xhenxhefilit . Vendasit në Indi dhe Azinë Juglindore, njerëzit kanë përdorur rrënjë shafran i Indisë për të aromatizuar ushqimin e tyre për mijëra vjet.

Historikisht, njerëzit e shoqëruan shafranin me vetitë shëruese. Edhe tani, disa breshëri si shafran i Indisë si një ilaç për të gjitha sëmundjet. Kohët e fundit, popullariteti i saj është rritur, siç dëshmohet nga trilli i fundit i shafranit të Indisw. Sidoqoftë, si shumë gjëra në jetë, realiteti rrallë përputhet me hipotezën.

Kimikati në shafranin e Indisë që iu intereson më sw shumti studiuesve mjekësorë është një polifenol i quajtur diferuloylmethan, i cili quhet ndryshe kurkumin . Shumica e hulumtimeve për fuqitë e mundshme të shafranit janë përqendruar në këtë kimikat.

Me kalimin e viteve, studiuesit kanë hedhur kurkumin kundër një numri simptomash dhe gjendjesh, duke përfshirë inflamacionin , sindromën metabolike, artritin , sëmundjen e mëlçisë, mbipeshen dhe sëmundjet neurodegjeneruese, me nivele të ndryshme suksesi.

Megjithatë, mbi të gjitha, shkencëtarët janë përqendruar te kanceri . Sipas autorëve të rishikimit të fundit, nga 12.595 letrat që studiuesit publikuan në kurkumin midis viteve 1924 dhe 2018, 37% përqendrohen në kancer.

Në rishikimin aktual, i cili përmban në revistën Nutrients , autorët u përqëndruan kryesisht në rrugët e sinjalizimit të qelizave që luajnë një rol në rritjen dhe zhvillimin e kancerit dhe se si shafrani mund të ndikojë në to.

Trajtimi për kancer është përmirësuar shumë gjatë dekadave të fundit, por ka ende një rrugë të gjatë përpara se të mundin kancerin. Siç vërejnë autorët, “kërkimi i barnave inovative dhe më efektive” është ende punë thelbësore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE