Connect with Us

Si të ulni kolesterolin me dietën e duhur dhe regjimet e ushtrimeve

Shëndeti

Si të ulni kolesterolin me dietën e duhur dhe regjimet e ushtrimeve

Publikuar

-

Sipas Steven Reisman , MD, një kardiolog dhe drejtor i Qendrës Diagnostike Kardiake në Nju Jork, mënyra më e mirë për të ulur kolesterolin është modifikimi i stilit të jetesës përmes dietës dhe stërvitjes.

Ulja e yndyrnave të ngopura dhe trans, ndërsa prezanton fibra të tretshme dhe yndyrna më të shëndetshme, është thelbësore për miratimin e një diete të shëndetshme për zemrën. Sa i përket stërvitjes, synoni të paktën 30 minuta aktivitet aerobik pesë herë në javë si ecja, biçiklizmit, vrapimi ose ushtrimet duhet të funksionojnë.

Nëse jeni duhanpirës, ​​duhet patjetër të hiqni dorë nga pirja e tij. Kjo për shkak se pirja e duhanit ul HDL , e cila konsiderohet kolesterol i mirë. Do të dëshironi nivele më të larta të HDL për të hequr LDL nga arteriet, i cili konsiderohet si kolesterol i keq.

Për të ulur kolesterolin LDL, Reisman thotë që të zvogëloni konsumin tuaj të yndyrnave të ngopura, të tilla si mishi i kuq dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë. Ju gjithashtu do të dëshironi të minimizoni yndyrën e tepërt dhe vajin e hidrogjenizuar pjesërisht në dietën tuaj, veçanërisht ushqimet e skuqura.

Hapi tjetër është të hani ushqime që konsiderohen të shëndetshme nga zemra. “Ushqimet me yndyrna të pangopura janë të dobishme sepse mund të ulin kolesterolin e keq (LDL) dhe të rrisin kolesterolin e mirë (HDL)”, thotë Reisman. Ushqimet me yndyrna të pangopura përfshijnë:

1-Avokados.

2-Arra, bajame, djathë.

3-Gatim me vaj kanola, ulliri ose vaj kikiriku.

Përfshirja e yndyrnave të pangopura gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe të ndihmojë në uljen e kolesterolit tuaj LDL, thotë Reisman. Shikoni për ushqime që përmbajnë një lloj të rëndësishëm të yndyrave të pangopura – acide yndyrore omega-3. Kjo perfshin:

1-Arra.

2-Fara luledielli.

3-Peshk si salmon, harengë dhe ton.

Më në fund, Reisman thotë se fibra e tretshme gjithashtu mund të zvogëlojë kolesterolin LDL. Disa nga ushqimet më të mira për të ngrënë për fibër të tretshëm të shtuar janë:

1-Drithëra dhe tërshëra.

2-Fasule dhe thjerrëza.

3-Mollë, dardha dhe bizele./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE