Connect with Us

Kompania më inovative/ Samsung kryeson listën e patentave në SHBA

Teknologji

Kompania më inovative/ Samsung kryeson listën e patentave në SHBA

Publikuar

-

Samsung është ndër kompanitë më shpikëse në botë pasi kryeson një listë patentash amerikane të përpiluar nga faqja e gazetarisë së të dhënave Sqoop.

Studimi renditi kompanitë në tre metrikë: numri i granteve për patentë të ndërmarrjeve të kërkuara; numri i aplikacioneve për patentë të shërbimeve të dhëna; dhe numrin e patentave të dizajnit të publikuara nga Zyra e Patentave dhe Markave të Tregut.

Samsung kryesoi të tre, dhe IBM u rendit në vendin e dytë.

Duke folur për Business Insider në lidhje me studimin, themeluesi dhe CEO i Sqoop, Bill Hankes, tha se është “befasuese” se sa patenta Samsung dhe IBM po aplikohen.

I pyetur në lidhje me renditjen relativisht të ulët të Apple, Google, Facebook dhe Amazon, Hankes tha se njerëzit duhet të mbajnë mend statusin e IBM dhe Samsung si gjigandët më të vjetër të teknologjisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE