Connect with Us

Në kërkim të perfeksionit/ Si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

Kuriozitete

Në kërkim të perfeksionit/ Si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

Publikuar

-

Një bel të hollë, këmbë të gjata, sy të mëdhenj, rrjetet sociale presionojnë përdoruesit që të japin më të mirën dhe të duken sa më bukur në foto. Dhe për këtë arsye ka shumë aplikacione të cilat iu vijnë në ndihmë për të arritur prefeksionin në foto. Por në realitet këto aktivitete mund të fshehin gjëra shumë serioze siç është perceptimi për veten apo dhe shëndetin mendor.

Bright Side ka bërë një kërkim dhe ka arritur në konkluzionin se editimi i fotove përpara se ti postojmë është një imapkt më i komplikuar seç mendojmë.

Të editosh fotot është kthyer në një trend.

Fotoshopi është kthyer në një trend i cili përdoret nga të gjithë figurat e njohura.

Ky veprim kaq i pafajshëm në dukje duket si një dëshirë e brendshme e njeriut për tu dukur më bukur në sytë e të tjerëve. Por në realitet ky veprim paraqet pasiguri, probleme me trupin, dhe çështje depresive.

Bërja e selfie është një aktivitet i cili shkakton uljen e humorit.

Të bërit selfie është një aktivitet që mund t’i bëjë njerëzit të humbasin humorin dhe kurajon. Rrjetet sociale vënë në fokus pamjen e jashtme dhe përkatësisht ndikojnë tek vajzat e reja.

Një selfie e mirë ndihmon të krijoni një përshtypje tek njerëzit e tjerë.

Njerëzit kërkojnë perfeksionin.

Nuk është e nevojshme të jesh profesionist për të përdorur programe apo aplikacione të ndryshme të fotoshopit. Disa prej tyre ndryshojnë pothuajse çdo gjë në fytyrën e tyre duke bërë të harrojnë bukuruinë e vërtetë të tyre dhe se jerëzit do të shohin më shumë se pamjen e jashtme.

Ndikon në shëndetin mendor.

Është e rëndësishme të përmendet që media sociale jo domosdoshmërisht shkakton vetëvlerësim të ulët dhe çrregullime mendore, por mund të  na shtyjë më pranë tyre. Nëse tashmë e krahasoni veten shumë me të tjerët dhe nëse nuk jeni të kënaqur me veten, mund të keni një prirje ta bëni atë edhe më shumë në platforma si Instagram ose Facebook. Kjo vetëm mund të përkeqësojë situatën dhe nuk do t’ju sjellë lumturi në fund të fundit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE