Connect with Us

Ul impotencën tek meshkujt/ Studimi: Vaji i ullirit më efektiv se Viagra

Kuriozitete

Ul impotencën tek meshkujt/ Studimi: Vaji i ullirit më efektiv se Viagra

Publikuar

-

Një studim i kryer së fundmi sygjeron se një dozë javore me vaj ulliri mund të jetë më e mirë se viagra në përmirësimin e performancës së meshkujve në dhomën e gjumit.

Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Athinës, vetëm 9 lugë gjelle nga ky përbërës janë të mjaftueshme për të ulur rrezikun e impotencës me gati 40%.

Vaji i ullirit ka një sërë përfitimesh shëndetësore, si mbrojtja e enëve të gjakut apo përmirësimi i qarkullimit të gjakut në të gjithë trupit.

Një studim i 660 burrave me një moshë mesatare 67 vjeç zbuloi se ata që përvetësuan një dietë të stilit mesdhetar – të pasura me fruta dhe perime, bishtajore, peshk dhe arra, si dhe vaj ulliri – kishin shumë më pak probleme dhe madje panë një përmirësim të gjerë të aftësisë së tyre të në marrëdhëniet intime.

Vaji i ullirit gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen dramatike të niveleve të testosteronit, gjë që zvogëlon rrezikun e mosfunksionimit ereksion, që është paaftësia për të marrë dhe mbajtur një mbledhje të mjaftueshme për marrëdhënie seksuale.

Sipas NHS, një në pesë burra britanikë mbi 40 vjeç, ekuivalent i 4.3 milion burrave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, vuajn nga problemet e ereksionit. Lodhja, ankthi dhe pirja e tepërt janë vetëm disa nga faktorët që kontribuojnë.

Studiuesia kryesore Dr Christina Chrysohoou, tha që dieta dhe ushtrimet ishin kryesore për përmirësimin e aftësive seksuale të moshës së mesme dhe burrave të moshuar.

“Burrat që ndjekin një dietë të Med – veçanërisht duke konsumuar shumë vaj ulliri – shohin që rreziku i tyre i impotencës zvogëlohet deri në 40 përqind në moshën e vjetër”, shprehet ajo.

Ajo shtoi se ndryshimet e vogla të jetesës mund të rezultojnë më të dobishme për ata që kërkojnë një zgjidhje afatgjatë. Ndërsa Viagra, e krijuar në vitet 1990 dhe tani e disponueshme pa recetë në farmaci, ka ndihmuar jetën seksuale të miliona njerëzve, efektet anësore përfshijnë dhimbjen e kokës, dhimbjen e shpinës dhe shqetësimin vizual.

“Kjo dietë i mban enët e gjakut të shëndetshme dhe ul rrezikun e sindromës metabolike, të tilla si diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe mbipesha qendrore. Ajo u ofron burrave një zgjidhje afatgjatë pa marrë asnjë ilaç, siç është Viagra.

Viagra nuk përmirëson diçka afatgjatë. Mund të japë vetëm një efekt të shkurtër në mënyrë që të ketë aftësi seksuale”, shprehet Dr Christina Chrysohoou.

Julie Ward, nga Fondacioni Britanik i Zemrës, mbështeti këtë zbulim, duke thënë: Nuk është çudi që dieta mesdhetare, për të cilën ne e dimë se është e dobishme për shëndetin e zemrës dhe qarkullimit të gjakut, mund të ndihmojë burrat të ruajnë funksionin e shëndetshëm seksual./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE