Connect with Us

Presion i lartë i gjakut/ Ushqimet që duhet të konsumoni dhe ushqimet që duhet të shmangni

Shëndeti

Presion i lartë i gjakut/ Ushqimet që duhet të konsumoni dhe ushqimet që duhet të shmangni

Publikuar

-

Ushqimet më të mira për të ulur presionin e gjakut janë të pasura me kalium, kalcium dhe magnez.

Këto ushqime përfshijnë perime me gjethe jeshile, fruta, arra, fara, fasule, kokrra të plota, peshk dhe qumështor me pak yndyrna – dhe përbëjnë dietën DASH , e cila mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Ju duhet të shmangni ushqimet që janë të pasura me natrium, sheqer, dhe yndyrna të ngopura dhe trans – si ushqimi i shpejtë, sendet e paketuara dhe ushqimet e përpunuara – pasi ato mund të rritin presionin e gjakut. Të jetosh me presion të lartë të gjakut është një realitet për më shumë se 100 milion të rritur në SHBA . Ka shumë mënyra për të kontrolluar presionin e gjakut dhe marrja e një diete të shëndetshme është një nga hapat më të rëndësishëm për të ndërmarrë.

Këtu janë disa nga ushqimet më të mira që mund të hani për të ulur presionin e gjakut, si dhe cilat ushqime duhet t’i shmangni.

Çfarë duhet të konsumoni për të ulur presionin e gjakut?

Perime të errëta, me gjethe si kale dhe spinaq.

Fruta si banane, shalqi, kajsi dhe manaferrat.

Farërat, arrat dhe fasulet.

Avokadot dhe tofu.

Kos pa yndyrë.

Patate e ëmbël.

Disa peshq yndyror si salmon dhe skumbri që janë të pasura me acide yndyrore omega-3.

Ushqimet që duhet të shmangni

Pica

Supë të konservuar ose sende të tjera të konservuara.

Ushqime të ftohta dhe mish të përpunuar.

Ushqime të konservuara.

Sheqerna dhe ushqime shumë të kripura

Kondicione të tilla si ketchup, salcë soje, salcë teriyaki dhe salcë Barbecue.

Disa djathra, ushqime deti dhe ullinj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE