Connect with Us

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni.

Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në mënyrë që të qëndroni më larg turpërimit apo situatave të pakëndshme.

Bright side ka listuar gjërat që ju nuk duhet të bëni kur udhëtoni në një shtet tjetër.

Bakshish në Japoni

Nuk është e nevojshme të lini bakshish në Japoni pasi edhe në faturë e keni të shkruajtur që kamarierët janë paguar për këtë gjë dhe nuk është e nevojshme të lini bakshish.

Ndarja e faturave në Francë

Konsiderohet si jo e sofistikuar kur bëhet fjalë për ndarjen e faturës në Francë. Kjo për shkak se ata nuk duan të flasin fare për para. Sidoqoftë, nëse keni një grup më të madh, me siguri mund të vendosni të ndani faturën mes të gjithëve.

Të përshëndetësh me dorë në Greqi

Të përshëndetësh me dorë në Greqi është një ofendim për ta është njësoj sikur t’iu thuash që janë të refezuar.

Prekja e një personi të gjinisë së kundërt në Indi.

Fotografimi pa pëlqim në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Të prishësh radhën në Australi.

Të ecësh në korsinë e biçikletave  Hollandë.

Dhënia e gjestit OK në Turqi.

Ushqimi i zogjve në Singapor.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjithnjë me “këmbë në tokë”/ 3 shenjat e horoskopit që kanë besim tek vetja

Publikuar

-

Nga

Gaforrja Gaforret muk pretendojnë të bëhen dikush që nuk janë dhe qëndrojnë gjithnjë të vërtetë me vetveten. Ata i mbështesin të tjerët dhe janë origjinalë në shprehjen e dëshirave për të patur sukses. Peshqit Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë me këmbë në tokë pasi e dinë vlerën e jetës dhe gjithçka që mund […]

LEXO TE PLOTE