Connect with Us

Misioni hapësinor për të zbuluar ‘të vërtetat’ rreth ndryshimit të klimës

Teknologji

Misioni hapësinor për të zbuluar ‘të vërtetat’ rreth ndryshimit të klimës

Publikuar

-

Mbretëria e Bashkuar do të udhëheqë një mision hapësinor për të marrë një matje absolute të dritës së reflektuar në sipërfaqen e Tokës.

Informacioni do të përdoret për të kalibruar vëzhgimet e satelitëve të tjerë, duke lejuar që të dhënat e tyre të krahasohen më lehtë. Përkrahësit e misionit presin që të dhënat e tij të ndihmojnë në uljen e pasigurisë në parashikimet e ndryshimit të klimës në të ardhmen.

Shkencëtarët dhe inxhinierët u takuan të martën për të filluar planifikimin e projektit. Përfaqësuesit e industrisë nga Britania, Zvicra, Greqia, Republika Czecheke dhe Rumania u mblodhën në qendrën teknike të Esa në Harëell, Oxfordshire.

Agjensia ka ndarë 32.4 milion € për fazën fillestare të projektimit, me epërsinë shkencore në misionin që do të merret nga Laboratori Kombëtar Fizik i Britanisë .

Qëllimi i misionit të “Truths” është që një prej këtyre instrumenteve të futet në orbitë. Duke punuar në të njëjtën kohë me një aparat fotografik hiperspektral, radiometri do të bëjë një hartë të detajuar të dritës së diellit të reflektuar në sipërfaqen e Tokës – në shkretëtirat, fushat e dëborës, pyjet dhe oqeanet.

Harta duhet të jetë e një cilësie kaq të hollë sa pritet të bëhet referenca standarde kundër së cilës të gjithë hapësirat e tjera mund të dëshirojnë të rregullojnë dhe korrigjojnë vëzhgimet e tyre.

Një nga qëllimet e tjera të mëdha të “Truths” është që në matjen e pasqyrimit të plotë të Tokës në nivel global, dhe bërjen e tij me një precizion të tillë, ajo do të krijojë një lloj “gjurmësh të klimës” që një version i ardhshëm i satelitit, 10 deri në 15 vjet ‘ mund të rimodelohet sërish më vonë.

Duke ndaluar treguesit teknikë, ministrat duhet që më pas të japin dritën jeshile të nisin misionin i cili është planifikuar për në vitin 2026./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sfidë e ashpër/ Apple Watch konkuron hapur industrinë e orëve zvicerane

Publikuar

-

Nga

Apple Watch tejkalon të gjithë industrinë zvicerane të shikimit në vitin 2019. Apple shiti 31 milionë njësi në të gjithë botën, ndërsa marakt zvicerane shitën 21 milionë njësi, sipas hulumtimeve nga firma këshilluese Strategjia Analytics. Analsitët janë në mëdyshje nëse kjo do të sjellë probleme për industrinë zvicerane të Ëatch, pasi disa prej tyre se […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Publikuar

-

Nga

Bosi i Amazonës Jeff Bezos ka premtuar 10 miliardë dollarë (7.7bn £) për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera. Duke shkruar në llogarinë e tij në Instagram, Z. Bezos tha që fondi do […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Bosi i Facebook/ I lumtur se do të paguajë më shumë taksa në Europë

Publikuar

-

Nga

Bosi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka pranuar se gjigantëve të teknologjisë do tu duhet të paguajnë më shumë taksa në Europë në të ardhmen dhe njeh “zhgënjimin” e njerëzve për këtë çështje. Mark Zuckerberg gjithashtu tha se ai mbështeti planet nga organizata për bashkëpunim dhe zhvillim ekonomik për të gjetur një zgjidhje globale. Facebook dhe […]

LEXO TE PLOTE