Connect with Us

Misioni hapësinor për të zbuluar ‘të vërtetat’ rreth ndryshimit të klimës

Teknologji

Misioni hapësinor për të zbuluar ‘të vërtetat’ rreth ndryshimit të klimës

Publikuar

-

Mbretëria e Bashkuar do të udhëheqë një mision hapësinor për të marrë një matje absolute të dritës së reflektuar në sipërfaqen e Tokës.

Informacioni do të përdoret për të kalibruar vëzhgimet e satelitëve të tjerë, duke lejuar që të dhënat e tyre të krahasohen më lehtë. Përkrahësit e misionit presin që të dhënat e tij të ndihmojnë në uljen e pasigurisë në parashikimet e ndryshimit të klimës në të ardhmen.

Shkencëtarët dhe inxhinierët u takuan të martën për të filluar planifikimin e projektit. Përfaqësuesit e industrisë nga Britania, Zvicra, Greqia, Republika Czecheke dhe Rumania u mblodhën në qendrën teknike të Esa në Harëell, Oxfordshire.

Agjensia ka ndarë 32.4 milion € për fazën fillestare të projektimit, me epërsinë shkencore në misionin që do të merret nga Laboratori Kombëtar Fizik i Britanisë .

Qëllimi i misionit të “Truths” është që një prej këtyre instrumenteve të futet në orbitë. Duke punuar në të njëjtën kohë me një aparat fotografik hiperspektral, radiometri do të bëjë një hartë të detajuar të dritës së diellit të reflektuar në sipërfaqen e Tokës – në shkretëtirat, fushat e dëborës, pyjet dhe oqeanet.

Harta duhet të jetë e një cilësie kaq të hollë sa pritet të bëhet referenca standarde kundër së cilës të gjithë hapësirat e tjera mund të dëshirojnë të rregullojnë dhe korrigjojnë vëzhgimet e tyre.

Një nga qëllimet e tjera të mëdha të “Truths” është që në matjen e pasqyrimit të plotë të Tokës në nivel global, dhe bërjen e tij me një precizion të tillë, ajo do të krijojë një lloj “gjurmësh të klimës” që një version i ardhshëm i satelitit, 10 deri në 15 vjet ‘ mund të rimodelohet sërish më vonë.

Duke ndaluar treguesit teknikë, ministrat duhet që më pas të japin dritën jeshile të nisin misionin i cili është planifikuar për në vitin 2026./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: