Connect with Us

Pse është e rrezikshme të vazhdoni të përdorni versionin e vjetër të iPhone, Samsung ose Android

Teknologji

Pse është e rrezikshme të vazhdoni të përdorni versionin e vjetër të iPhone, Samsung ose Android

Publikuar

-

Përdorimi i një aparati të vjetër iPhone ose Android mund të ju rrezikojë nga sulmet shkatërruese të hakerave.

Kjo është sipas ekspertëve më të mirë kibernetikë, të cilët i bëjnë thirrje kujtdo që ka modele më të vjetra që të azhurnohen në pajisje të reja, më të sigurta. Hakerat mund të përfshijnë spiunimin ndaj jush ose vjedhjen e informacionit tuaj privat.

Dhe telefonat mund të jenë “të vjetër” në kuptimin e mos marrjes më të azhurnimeve të softuerit pas vetëm një ose dy viti.

Gjigandët teknikë ndërpresin rregullisht pajisjet e vjetra pasi nuk është praktike të azhurnohen vazhdimisht të gjithë telefonat – por kjo i lë përdoruesit afatgjatë në rrezik.

“Softueri dhe pajisjet e pa mbështetura janë tepër të rrezikshme për konsumatorët pasi nuk ka mbrojtje nga kriminelët në internet,” tha Brian Higgins, specialist i sigurisë në Comparitech.com, për The Sun. “Jo vetëm që të gjitha dobësitë do të jenë njohuri të zakonshme në mesin e komunitetit kriminal, përdoruesit nuk mund të shkarkojnë program antivirus për t’u mbrojtur kundër tyre.”

Pajisjet e pa mbështetura nuk do të pranojnë asnjë mbrojtje aktuale të sigurisë, duke i bërë ata “tepër të prekshëm nga sulmet”.

“Fotografitë, rrjetet sociale, kontaktet dhe detajet bankare janë vetëm disa nga format e të dhënave pronësore që kriminelët mund t’i përdorin për të fituar para, dhe mbajtja e të gjitha atyre detajeve personale në telefonat e vjetër, të pashaportuar është në thelb një ftesë e hapur për kriminelët kibernetikë për t’i vjedhur ato”, është shprehur ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE