Connect with Us

Pse është e rrezikshme të vazhdoni të përdorni versionin e vjetër të iPhone, Samsung ose Android

Teknologji

Pse është e rrezikshme të vazhdoni të përdorni versionin e vjetër të iPhone, Samsung ose Android

Publikuar

-

Përdorimi i një aparati të vjetër iPhone ose Android mund të ju rrezikojë nga sulmet shkatërruese të hakerave.

Kjo është sipas ekspertëve më të mirë kibernetikë, të cilët i bëjnë thirrje kujtdo që ka modele më të vjetra që të azhurnohen në pajisje të reja, më të sigurta. Hakerat mund të përfshijnë spiunimin ndaj jush ose vjedhjen e informacionit tuaj privat.

Dhe telefonat mund të jenë “të vjetër” në kuptimin e mos marrjes më të azhurnimeve të softuerit pas vetëm një ose dy viti.

Gjigandët teknikë ndërpresin rregullisht pajisjet e vjetra pasi nuk është praktike të azhurnohen vazhdimisht të gjithë telefonat – por kjo i lë përdoruesit afatgjatë në rrezik.

“Softueri dhe pajisjet e pa mbështetura janë tepër të rrezikshme për konsumatorët pasi nuk ka mbrojtje nga kriminelët në internet,” tha Brian Higgins, specialist i sigurisë në Comparitech.com, për The Sun. “Jo vetëm që të gjitha dobësitë do të jenë njohuri të zakonshme në mesin e komunitetit kriminal, përdoruesit nuk mund të shkarkojnë program antivirus për t’u mbrojtur kundër tyre.”

Pajisjet e pa mbështetura nuk do të pranojnë asnjë mbrojtje aktuale të sigurisë, duke i bërë ata “tepër të prekshëm nga sulmet”.

“Fotografitë, rrjetet sociale, kontaktet dhe detajet bankare janë vetëm disa nga format e të dhënave pronësore që kriminelët mund t’i përdorin për të fituar para, dhe mbajtja e të gjitha atyre detajeve personale në telefonat e vjetër, të pashaportuar është në thelb një ftesë e hapur për kriminelët kibernetikë për t’i vjedhur ato”, është shprehur ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: