Connect with Us

Stresi dhe kilogramët e tepërt/ Ja çfarë thonë studimet

Shëndeti

Stresi dhe kilogramët e tepërt/ Ja çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Paraja, puna dhe përgjegjësitë familjare janë tre arsyet kryesore pse gratë ndjehen të stresuara. Një studim tregon se ky stres mund të jetë shuëm më i dëmshëm seç mund të mendohet, por gjithashtu prek edhe shëndetin mendor.

Por stresi mund të ndikojë edhe në marrjen e kilogramëve të tepërt. Si ndikon stresi në numrin tuaj të kalorive.

Një grup ekspertësh nga Universiteti Yale studiuan lidhjen midis ngjarjeve stresuese dhe ndryshimeve në peshë te njerëzit dhe zbuluan se marrëdhënia nuk ishte aq pozitive. Stresi dhe ankthi jo vetëm që dëmtojnë trupin e njeriut, ata gjithashtu e inkurajojnë atë që të fitojë peshë në mënyrë të pakontrollueshme, sepse mund të sigurojë sa më shumë 300 kalori, të njëjtin numër kalorish që përmban një hamburger i dyfishtë .

Roli i hormoneve

Ky studim zbuloi se episodet e stresit shkaktojnë një rritje të niveleve të kortizolit. Kjo tepricë e kortizolit, e vendosur në zonat e ruajtjes së gjakut dhe ato të dhjamit, përkthehet në gjenerimin e rreth 300 kalorive, që është afërsisht i njëjti numër që ka një djathë i dyfishtë. Çështja e vërtetë është se stresi gjithashtu shkakton një nxitje të oreksit që çon në overeating. Personi, atëherë jo vetëm që është në ankth, por gjithashtu po fiton kile të tepërta vazhdimisht.

Kjo yndyrë shtesë mund të jetë e vendosur në një zonë pa u ndezur, veçanërisht për gratë. Sipas një  studimi të kryer nga ekspertë të Universitetit Shtetëror të Ohio, gratë që janë të stresuar dhe konsumojnë ushqime me kalori të lartë dhe yndyrore, përgjigjen ndryshe për mënyrën sesi përballen me kaloritë, duke ruajtur yndyrën rreth belit. Kjo u konfirmua edhe nga një hetim tjetër i bërë nga shkencëtarë të shumtë nga Universiteti i Kalifornisë, Universiteti i Neë York dhe Universiteti Yale.

Stresi nënkupton më pak kalori të djegur

Për më tepër, ky stres dhe kombinimi ushqimor me kalori të lartë e bën metabolizmin e tyre të ngadaltë, duke kontribuar në ruajtjen e më shumë yndyrnave. Kjo mund të jetë për shkak se gratë që janë të stresuar gjithashtu paraqesin nivele më të larta të insulinës, një hormon që rrit depozitimin e yndyrës.

Hetimi zbuloi se gratë që raportuan më shumë ngjarje stresuese, kishin tendencë të digjnin 104 më pak kalori sesa ato që nuk deklaruan se përballeshin me situata ankthi. Dhe megjithëse mund të mos duket shumë, në planin afatgjatë, mjekët shpjegojnë se mund të shtojë deri në 11 kile gjatë një viti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE