Connect with Us

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi.

Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria .

Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, është një nga sistemet më të gjera dhe më të vjetra të akuakulturës në botë, sipas UNESCO . E ndërtuar nga njerëzit e Gunditjmara më shumë se 6.600 vjet më parë, është më e vjetër se piramidat e Egjiptit .

Ndërsa sistemi ujor ishte i njohur për arkeologët u shtua në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s korrikun e kaluar, gjithashtu u zbuluan seksione shtesë nga zjarret që përfshinë vendin që nga muaji dhjetor.

Përfaqësuesi i Gunditjmara Denis Rose, menaxher i projektit në grupin jofitimprurës Gunditj Mirring Pronarët Tradicional Korporata Aboriginal, tha për CNN se ky sistem është shumë më i madh se ç’ishte regjistruar më parë.

“Kur u kthyem në zonë, gjetëm një kanal të fshehur në bar. Kishte një gjatësi rreth 25 metra (82 këmbë), e cila ishte një madhësi mjaft e konsiderueshme,” tha Rose.

Ai tha se struktura të tjera të reja që ngjasojnë me kanale dhe pellgje ishin bërë më të dukshme pas djegies masive të bimëve nga zjarret. “Ishte një surprizë e zbuluar nga zjarret” shtoi ajo.

Sipas faqes së internetit të Korporatës Aboriginal , sistemi akuakulturor, i cili është pjesë e Parkut Kombëtar Budj Bim, u ndërtua nga popullsia indigjene duke përdorur shkëmbinjtë e bollshëm vullkanikë. UNESCO tha që njerëzit e Gunditjmara përdornin sistemin për të ridrejtuar dhe modifikuar rrugët ujore për të maksimizuar rendimentin e akuakulturës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE