Connect with Us

Dieta anti-inflamatore dhe përfitimet e saj për shëndetin

Shëndeti

Dieta anti-inflamatore dhe përfitimet e saj për shëndetin

Publikuar

-

Dieta anti inflamatore është pak a shumë si dieta mesdhetare, që përbëhet nga shumë ushqime por të shëndetshme të papërpunuara.

Hulumtimet tregojnë se dieta anti inflamatore mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Megjithëse nuk ka udhëzime të rrepta, dieta antiinflamatore promovon të ngrënit me ushqime të pasura me lëndë ushqyese si salmon, manaferrat dhe arrat.

eshq yndyror si salmon, sardele dhe skumbri: Acidet yndyrore omega-3 në këto ushqime kanë veti anti-inflamatore dhe janë të nevojshme për të balancuar acidet yndyrore omega-6, të cilat mund të shkaktojnë inflamacion .

Vaj ulliri ekstra i virgjër: Vaj ulliri ekstra i virgjër përmban një përbërës të veçantë të quajtur oleocanthal i cili shfaq efekte të ngjashme anti-inflamatore si ibuprofen.

Lakër në Bruksel, brokoli, speca dhe fruta si kivi dhe portokall që janë të pasura me vitaminë C : Studime të shumta kanë zbuluar se vitamina C mund të zvogëlojë substanca të caktuara në trup që mund të shkaktojnë inflamacion, përfshirë proteina reaktive C me ndjeshmëri të lartë dhe interleukin 6 .

Arra: Studiuesit kanë zbuluar që lëndët ushqyese në arra, përfshirë acidet yndyrore omega-3, antioksidantët dhe magnezin mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit .

Manaferrat – veçanërisht boronica, boronicat, manaferrat, raspberry dhe luleshtrydhet: Një përmbledhje e vitit 2015 , botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Molekulare, zbuloi se manaferrat si luleshtrydhet, mjedrat dhe boronica përmbajnë përbërës që ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit dhe sëmundjeve të zemrës, si dhe uljen e rrezikut të rrezikut të caktuar të kancereve.

Domate: Studiuesit kanë zbuluar kohë dhe përsëri se likopeni në domate është një anti-inflamator efektiv që mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Megjithëse shkencëtarët ende po përpiqen të kuptojnë saktësisht se si likopeni ndihmon në uljen e inflamacionit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE