Connect with Us

Gabimet që shkatërrojnë dhëmbët/ Këto janë 8 veprimet që nuk duhet t’i bëni

Shëndeti

Gabimet që shkatërrojnë dhëmbët/ Këto janë 8 veprimet që nuk duhet t’i bëni

Publikuar

-

Përafërsisht 2.4 miliardë njerëz vuajnë nga prishja e dhëmbëve. Ne bëjmë gabime çdo ditë përsa i përket kujdesit të dhëmbëve pa e ditur.

Por disa nga këto veprime çojnë në sëmundje dentare dhe humbje parash.  Bright Side ka veçuar disa nga gabimet që njerëzit bëjnë më së shumti duke injoruar dhe shenjat e sëmundjes dentare.

Injorimi i erës së keqe të gojës.

Të pish pas larjes së dhëmbëve.

Shpëlarja e dhëmbëve pas larjes.

Mos larja e mjaftueshme.

Larja e vështirë e dhëmbëve.

Larja e dhëmbëve menjëherë pas vaktit.

Mosndërrimi i furçës së dhëmbëve.

Mosndërrimi i furçës së dhëmbëve kur jeni i sëmurë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE