Connect with Us

Efekti magjik i arrave/ Përmirësojnë shëndetin e zorrëve dhe zemrës

Shëndeti

Efekti magjik i arrave/ Përmirësojnë shëndetin e zorrëve dhe zemrës

Publikuar

-

Konsumimi i dy deri në tre kokrra arra në ditë ka ndikim të mirë në shëndetin e zemrës dhe të aparatit tretës. Arrat janë burime të jashtëzakonshme të nutrientëve dhe janë shumë të shëndetshme nëse konsumoni sasinë e duhur. Ato përmbajnë në veçanti proteina, kalcium dhe iron.

Në vitin 2019 janë bërë studime në universitetin e Pensilvanisë  që kanë treguar se arrat mund të parandalojnë probleme specifike të shëndetit.

Përmirësojnë shëndetin e zemrës duke përmirësuar presionin në gjak. Studiuesit tregojnë se arrat përmbajnë një acid alfa linolenic një lloj omega 3 që është aktiv tek bimët.

Por nuk sjell përfitime vetëm për zemrën por edhe për zorrët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE