Connect with Us

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Kuriozitete

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Publikuar

-

Noti ësht ënjë sport argëtues por duhet të mësoni të mbani sa më shumë frymën. Në teori kjo mund të duket një gjë shumë e lehtë por praktika është e vështirë dhe do shumë përgatitje.

Ekzistojnë metoda speciale që mund të të ndihmojnë ta mbash frymën më gjatë dhe  ndërkohë të jesh të ndihesh i relaksuar.

Bright side ju tregon disa nga mënyrat.

Parashikoni potencialin tuaj.

Për të filluar, le të kontrollojmë aftësinë tuaj aktuale për të mbajtur frymën tuaj. Së pari, merrni një kohëmatës. Tjetra, ju duhet të uleni në një karrige ose të shtriheni në shtratin tuaj. Merrni frymë ngadalë për 2 minuta, me ritmin tuaj normal. Pastaj merrni frymë thellë dhe nxirrni sa më shumë që të keni mundësi. Pastaj mbajeni frymën dhe filloni njëkohësisht kohëmatësin.

Kur nuk mund të arrini ta mbani më – merrni frymë dhe lini veten të rikuperohet. Kontrolloni rezultatet tuaja:

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për një minutë ose më pak – pas trajnimit, do të keni mundësi ta mbani atë për rreth 3 minuta.

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për të paktën një minutë dhe 30 sekonda – pas trajnimit, do të jeni në gjendje ta mbani atë për rreth 4 minuta.

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për 2+ min – pas trajnimit, do të jeni në gjendje ta mbani atë për rreth 5 minuta.

Relaksimi është çelësi.

Pjesa më e rëndësishme e trajnimit për të rritur aftësitë tuaja të frymëmarrjes nën ujë është  relaksimi . Ju duhet të relaksoni plotësisht mendjen, frymëmarrjen dhe muskujt tuaj. Muskujt e tensionuar do të përdorin oksigjenin tuaj dhe do t’ju bëjnë të mbani frymën tuaj për një kohë më të shkurtër. Ju duhet të jeni të qetë, pa stres dhe nervozizëm. Vetëm kjo do t’ju ndihmojë të arrini rezultatet më të mira.

Para se të të futeni nën ujë

Para se të vendosni të notoni dhe të mbani frymën tuaj nën ujë, duhet të ngrohni mushkëritë.

Hyni në një pozicion të qetë.

Merrni frymë normalisht për rreth 2 minuta dhe më pas mbajeni derisa të ndjeheni derisa të mundeni.

Më pas lirohuni dhe merrni frymë normalisht dhe të për 2 minuta të tjera. Përsëriteni këtë gjë 3 herë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: