Connect with Us

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Kuriozitete

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Publikuar

-

Noti ësht ënjë sport argëtues por duhet të mësoni të mbani sa më shumë frymën. Në teori kjo mund të duket një gjë shumë e lehtë por praktika është e vështirë dhe do shumë përgatitje.

Ekzistojnë metoda speciale që mund të të ndihmojnë ta mbash frymën më gjatë dhe  ndërkohë të jesh të ndihesh i relaksuar.

Bright side ju tregon disa nga mënyrat.

Parashikoni potencialin tuaj.

Për të filluar, le të kontrollojmë aftësinë tuaj aktuale për të mbajtur frymën tuaj. Së pari, merrni një kohëmatës. Tjetra, ju duhet të uleni në një karrige ose të shtriheni në shtratin tuaj. Merrni frymë ngadalë për 2 minuta, me ritmin tuaj normal. Pastaj merrni frymë thellë dhe nxirrni sa më shumë që të keni mundësi. Pastaj mbajeni frymën dhe filloni njëkohësisht kohëmatësin.

Kur nuk mund të arrini ta mbani më – merrni frymë dhe lini veten të rikuperohet. Kontrolloni rezultatet tuaja:

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për një minutë ose më pak – pas trajnimit, do të keni mundësi ta mbani atë për rreth 3 minuta.

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për të paktën një minutë dhe 30 sekonda – pas trajnimit, do të jeni në gjendje ta mbani atë për rreth 4 minuta.

Nëse jeni në gjendje të mbani frymën tuaj për 2+ min – pas trajnimit, do të jeni në gjendje ta mbani atë për rreth 5 minuta.

Relaksimi është çelësi.

Pjesa më e rëndësishme e trajnimit për të rritur aftësitë tuaja të frymëmarrjes nën ujë është  relaksimi . Ju duhet të relaksoni plotësisht mendjen, frymëmarrjen dhe muskujt tuaj. Muskujt e tensionuar do të përdorin oksigjenin tuaj dhe do t’ju bëjnë të mbani frymën tuaj për një kohë më të shkurtër. Ju duhet të jeni të qetë, pa stres dhe nervozizëm. Vetëm kjo do t’ju ndihmojë të arrini rezultatet më të mira.

Para se të të futeni nën ujë

Para se të vendosni të notoni dhe të mbani frymën tuaj nën ujë, duhet të ngrohni mushkëritë.

Hyni në një pozicion të qetë.

Merrni frymë normalisht për rreth 2 minuta dhe më pas mbajeni derisa të ndjeheni derisa të mundeni.

Më pas lirohuni dhe merrni frymë normalisht dhe të për 2 minuta të tjera. Përsëriteni këtë gjë 3 herë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE