Connect with Us

A ndikojnë dietat me pak yndyrë në uljen e testosteronit tek meshkujt?

Shëndeti

A ndikojnë dietat me pak yndyrë në uljen e testosteronit tek meshkujt?

Publikuar

-

Një studim i ri ka zbuluar se dieta me yndyrna të pakta redukton nivelin e testosteronit tek meshkujt. Në këtë aspekt është e paqartë pasi diferencat kilnikale janë kuptimplotë.

Mungesa e testosteronit ndodh kur trupi i një mashkulli nuk prodhon mjaftueshëm testosterone në serum. Megjithëse ushtrimi dhe humbja e peshës mund të luftojnë këtë mungesë, një studim i botuar në Gazetën e Urologjisë sugjeron që lloji i dietës ka rëndësi. Studimi i ri zbulon se burrat që ndjekin një dietë me pak yndyrë mund të kenë nivele më të ulëta të testosteronit sesa ata me dieta të ndryshme.

Shkencëtarët kanë lidhur një mangësi të këtij hormoni me një sërë çështjesh shëndetësore, duke përfshirë:

Zvogëlon masën e kockave.

Mungesë energjie dhe të dëshirës për marrëdhënie seksuale.

Vështirësitë me gjumin.

Luhatje të humorit.

Redukton spermën.

Rrit yndyrnat në trup.

Rënia e flokëve.

Afshe.

Zvogëlimi i madhësisë së testikulit.

Për më tepër, ekzistojnë të dhëna për një lidhje të mundshme midis testosteronit të ulët dhe kushteve kronike siç janë presioni i lartë i gjakut dhe diabeti tip 2. Nivele të ulëta të testosteronit në serum mund të kontribuojnë në disa lloje agresive të kancerit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE