Connect with Us

Ankthi dhe humbja e oreksit/ Cila është lidhja e fortë midis tyre

Shëndeti

Ankthi dhe humbja e oreksit/ Cila është lidhja e fortë midis tyre

Publikuar

-

Ankthi përgjithësisht shkakton humbjen e oreksit. Disa njerëz që vuajnë nga ankthi kanë tendencën të bien pre e shumë ushqimeve të pa shëndetshme.

Ndërsa disa njerëz të tjerë humbin dëshirën për të ngrënë kur janë të stresuar apo në antkh.

Ankthi është një kusht i shëndetit mendor që prek 40 milionë të rritur në SHBA çdo vit. Humbja e oreksit është një nga simptomat më të mundshme që tregon se po vuani nga ankthi.

Kur dikush ndihet i stresuar apo  i shqetësuar trupi fillon të lëshojë hormonet e stresit. Këto hormone aktivizojnë sistemin nervor dhe shkaktojnë reagimin e trupit.

Rritja e papritur e hormoneve të stresit ka disa efekte fizike. Studimet tregojnë se hormoni që lëshon kortikotropinën ndikon në sistemin tretës mund të çojë në humbjen e oreksit.

Një hormon tjetër, kortizoli, rrit sekretimin e acidit të stomakut për të shpejtuar tretjen e ushqimit në mënyrë që personi të mund të luftojë ose të arratiset në mënyrë më efikase.

Efekte të tjera mund të përfshijnë : kapsllëk, diarre, dispepsi apo të vjella.

Njerëzit që kanë ankth të vazhdueshëm ose një çrregullim ankthi ka më shumë të ngjarë të kenë nivele të ngritura afatgjata të hormoneve CRF në sistemin e tyre. Si rezultat, këta individë mund të kenë më shumë të ngjarë të pësojnë humbje të zgjatur të oreksit.

Nga ana tjetër, njerëzit që përjetojnë ankth më rrallë mund të kenë më shumë të ngjarë të kërkojnë rehati nga ushqimi dhe overeat. Sidoqoftë, të gjithë reagojnë ndryshe ndaj ankthit dhe stresit, pavarësisht nëse është kronik apo afatshkurtër. Individët që përjetojnë një humbje të oreksit për shkak të ankthit duhet të ndërmarrin hapa për të adresuar këtë çështje. Humbja afatgjatë e oreksit mund të çojë në probleme shëndetësore./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE