Connect with Us

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Këto dy ilaçe mund të kthejnë pas dëmet e artritit

Shëndeti

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Këto dy ilaçe mund të kthejnë pas dëmet e artritit

Publikuar

-

Sëmundja e Osteoartritit është një nga sëmundjet që çdo vit prek me qindra njerëz në botë. Kjo sëmundje shkaktohet nga ndryshimet graduale të kërcit që mbështjellin kockat dhe nyjet. Gjatë plakjes dhe stresit të përsëritur, molekulat dhe gjenet në qelizat e këtij kërci muskulor ndryshojnë, duke çuar përfundimisht në prishjen e kërcit dhe mbingarkesën e kockave kryesore, duke shkaktuar dhimbje dhe ngurtësi kronike.

Së fundi shkencëtarët kanë bërë një studim dhe kanë zbuluar se kombinimi i dy ilaçeve eksperimentale kthen mbrapsht shenjat qelizore dhe molekulare të osteoartritit tek minjtë, si dhe në qelizat e izoluara të kërcit te njeriu. Rezultatet e një studimi të ri u botuan në revistën “Protein & Cell”, më 16 janar 2020.

Osteoartriti është çrregullimi më i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara dhe përhapja e tij pritet të rritet në vitet e ardhshme për shkak të plakjes së popullsisë dhe rritjes së shkallës së obezitetit.

Ndërsa ilaçet αKLOTHO dhe TGFβR2 veç e veç thjesht e ulnin ritmin e sëmundjes, shkencëtarët vunë re se të dyja së bashku ishin më efektive. Eksperimenti me minj tregoi se gjashtë javë pas trajtimit me këtë kurë të kombinuar, minjtë rimorën kontrollin e gjunjve, duke kaluar nga shkalla 2 e sëmundjes, në shkallën 4. Mjekët janë optimistë se ky trajtim do të funksionojë mirë edhe te njerëzit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE