Connect with Us

Stres dhe traumë/ Vëzhguesit e rrjeteve sociale nënshkruajnë marrëveshjen e PTDS

Teknologji

Stres dhe traumë/ Vëzhguesit e rrjeteve sociale nënshkruajnë marrëveshjen e PTDS

Publikuar

-

Sipas raportimeve, vëzhguesve të rrjeteve sociale iu është kërkuar të nënshkruajnë një marrëveshje ku deklarojnë se e dinë se puna që bëjnë mund të shkaktojë çrregullim stresi post traumatik (PTDS).

Financial Times dhe The Verge raportuan se moderatorët për Facebook dhe YouTube, të punësuar nga kontraktori Accenture, ishin të parët të cilëve iu dërguan dokumentet. Moderatorët monitorojnë materiale të pakënaqshme dhe shpesh shikojnë qindra imazhe shqetësuese në punën e një dite. Accenture tha që mirëqenia e punëtorëve ishte një “përparësi kryesore”.

Në një deklaratë, ndërmarrja shtoi se vetëm bashkuesve të rinj u kërkohej të nënshkruanin formularët, ndërsa punonjësve ekzistues u dërgohej forma si azhurnim.

“Ne azhurnojmë rregullisht informacionin që u japim njerëzve tanë për të siguruar që ata të kenë një kuptim të qartë të punës që bëjnë,” tha Accenture në një deklaratë.

Accenture është një kompani e shërbimeve profesionale të punësuar nga firmat përfshirë Google, Facebook dhe Tëitter. Kontraktuesit e saj punojnë si monitorues të jashtëm për faqet e mediave sociale për të hequr çdo përmbajtje të papërshtatshme. Puna shpesh kërkon shikimin dhe dëgjimin e posteve shqetësuese që mund të jenë të dhunshme ose seksuale në natyrë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sfidë e ashpër/ Apple Watch konkuron hapur industrinë e orëve zvicerane

Publikuar

-

Nga

Apple Watch tejkalon të gjithë industrinë zvicerane të shikimit në vitin 2019. Apple shiti 31 milionë njësi në të gjithë botën, ndërsa marakt zvicerane shitën 21 milionë njësi, sipas hulumtimeve nga firma këshilluese Strategjia Analytics. Analsitët janë në mëdyshje nëse kjo do të sjellë probleme për industrinë zvicerane të Ëatch, pasi disa prej tyre se […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Njeriu më i pasur në botë premton 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës

Publikuar

-

Nga

Bosi i Amazonës Jeff Bezos ka premtuar 10 miliardë dollarë (7.7bn £) për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera. Duke shkruar në llogarinë e tij në Instagram, Z. Bezos tha që fondi do […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Bosi i Facebook/ I lumtur se do të paguajë më shumë taksa në Europë

Publikuar

-

Nga

Bosi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka pranuar se gjigantëve të teknologjisë do tu duhet të paguajnë më shumë taksa në Europë në të ardhmen dhe njeh “zhgënjimin” e njerëzve për këtë çështje. Mark Zuckerberg gjithashtu tha se ai mbështeti planet nga organizata për bashkëpunim dhe zhvillim ekonomik për të gjetur një zgjidhje globale. Facebook dhe […]

LEXO TE PLOTE