Connect with Us

Stres dhe traumë/ Vëzhguesit e rrjeteve sociale nënshkruajnë marrëveshjen e PTDS

Teknologji

Stres dhe traumë/ Vëzhguesit e rrjeteve sociale nënshkruajnë marrëveshjen e PTDS

Publikuar

-

Sipas raportimeve, vëzhguesve të rrjeteve sociale iu është kërkuar të nënshkruajnë një marrëveshje ku deklarojnë se e dinë se puna që bëjnë mund të shkaktojë çrregullim stresi post traumatik (PTDS).

Financial Times dhe The Verge raportuan se moderatorët për Facebook dhe YouTube, të punësuar nga kontraktori Accenture, ishin të parët të cilëve iu dërguan dokumentet. Moderatorët monitorojnë materiale të pakënaqshme dhe shpesh shikojnë qindra imazhe shqetësuese në punën e një dite. Accenture tha që mirëqenia e punëtorëve ishte një “përparësi kryesore”.

Në një deklaratë, ndërmarrja shtoi se vetëm bashkuesve të rinj u kërkohej të nënshkruanin formularët, ndërsa punonjësve ekzistues u dërgohej forma si azhurnim.

“Ne azhurnojmë rregullisht informacionin që u japim njerëzve tanë për të siguruar që ata të kenë një kuptim të qartë të punës që bëjnë,” tha Accenture në një deklaratë.

Accenture është një kompani e shërbimeve profesionale të punësuar nga firmat përfshirë Google, Facebook dhe Tëitter. Kontraktuesit e saj punojnë si monitorues të jashtëm për faqet e mediave sociale për të hequr çdo përmbajtje të papërshtatshme. Puna shpesh kërkon shikimin dhe dëgjimin e posteve shqetësuese që mund të jenë të dhunshme ose seksuale në natyrë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: