Connect with Us

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Kuriozitete

Përjetimi i emocioneve gjatë ndeshjes/ Rreziku që u kanoset tifozëve të zjarrtë

Publikuar

-

Tifozët e zjarrtë dhe fanatikë të futbollit përjetojnë nivele stresi të rrezikshme. Sipas disa studimeve tifozët përjetojnë një nivel intensiv të stresit fizik kur shikojnë ndeshjet e skuadrave të tyre të zemrës dhe kjo mund t’i vendosë para një ataku në zemër.

Studimet e kryera nga Oxford kanë testuar pështymën e fansave brazilianë  gjatë humbjes historike në Kupën e Botës 2014 ndaj Gjermanisë.

Është gjetur një sasi e madhe  e hormonit kortizol të rakodruar gjtaë humbjes 7-1 në shtëpi në gjysmëfinale.

Kjo mund të jetë e rrezikshme duke bërë që presioni i gjakut të rritet dhe të ketë tendosje të zemrës.

Studiuesit nuk kanë gjetur një ndryshim me burrave dhe grave tifoze pavarësisht se thuhet se burrat janë më të lidhur me skuadrat e tyre të futbollit.

Tifozët që janë shumë të përfshirë me skuadrën e tyre të zemrës kanë një nevojë apo dëshirë të madhe të të qënit një me skuadrën përjetojnë  një stres shumë të madh kur shohin një ndeshje, tha Doktoreshë Martha Neëson, studiuese në Qendrën e Studimit i kohezionit social, në Oksford.

“Tifozët që janë mbështetës më të rastësishëm gjithashtu përjetojnë stres, por jo aq ekstremisht.”

Nivele të larta të zgjatura të kortizolit mund:

-shtrëngojnë enët e gjakut

-ngre presionin e gjakut

-dëmtoni një zemër të dobësuar tashmë

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar një rritje të sulmeve në zemër midis tifozëve në ditë të rëndësishme të ndeshjes, qoftë klub mbështetës apo vend.

Në studimin e tyre, studiuesit e Universitetit të Oksfordit gjurmuan nivelin e kortizolit në pështymën e 40 tifozëve para, gjatë dhe pas tre ndeshjeve të Kupës së Botës. Më stresuesja deri më tani ishte gjysmëfinalja.

“Ishte një ndeshje shqetësuese – aq shumë njerëz filluan duke qarë,” i tha Dr Newson BBC News. Por tifozët kishin përdorur strategji përballimi të tilla si humori dhe përqafimet për të zvogëluar stresin e tyre.” tha studiuesja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE