Connect with Us

Facebook përballet me një sërë problemesh/ Mark Zuckerberg në kërkim të strukturave të reja

Teknologji

Facebook përballet me një sërë problemesh/ Mark Zuckerberg në kërkim të strukturave të reja

Publikuar

-

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg do të vizitojë ligjvënëist evropianë në Bruksel gjatë muajit shkurt.

Sipas Bloomberg një zëdhënës i Facebook ka thënë që Zuckerberg do të diskutojë për një strkuturë për rregulla të reja dhe për rregulloren e internetit me zyrtarë të EU.

Facebook po përballet me një sërë  vështirësish përsa i përket potencialit rregullues në EU, duke përfshirë taksa të reja, rregulloret për AI dhe dy hetime antitrust.

Facebook së bashku me Google dhe Tëitter gjithashtu janë duke u përpjekur të kundërshtojnë lëvizjet për t’i bërë kompanitë e teknologjisë përgjegjëse për përmbajtje të paligjshme të mbajtura në platformat e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE