Connect with Us

Ndalimi i operacionit të “riparimit të virgjërisë”/ Sa e rrezikshme mund të jetë kjo kërkesë

Kuriozitete

Ndalimi i operacionit të “riparimit të virgjërisë”/ Sa e rrezikshme mund të jetë kjo kërkesë

Publikuar

-

Protestuesit po i  kërkojnë qeverisë të ndalojë me ligj “riparimin e virgjërisë”. Shumë gra muslimane rrezikojnë të dëbohen apo edhe të vriten për shkak se bashkëshortët e tyre ose prindërit zbulojnë se ato kanë kryer marrëdhënie seksuale para martesës.

Shumica e grave shohin si zgjidhje një procedurë mjekësore në të cilën mjekët rivendosin një shtresë të membranës në hyrje të vaginës.

Por ka patur shqetësime se ndalimi i një procedure të tillë mund të rrisë rrezikun e grave muslimane të cilët mund të tentojnë të kryejnë një procedurë të tillë edhe në mënyrë të fshehtë.

Udhëzimet nga Këshilli i Përgjithshëm Mjekësor (GMC) deklarojnë se pëlqimi i një pacienti për t’i nënshtruar një procedure duhet të vihet në dyshim nëse dyshohet se “është dhënë nën presion ose presion të ushtruar nga një person tjetër”.

Aktualisht ekzistojnë të paktën 22 klinika private në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që ofrojnë operacione për riparimin e himenit, sipas një hetimi të fundit për The Sunday Times . Ata paguajnë deri në 3,000 për operacionin, i cili zgjat rreth një orë.

Protestuesit  për të drejtat e grave thonë se klinika të tilla përfitojnë nga muslimanët, nga frika se çfarë mund t’u ndodhte atyre nëse nuk janë “të pastra” për natën e tyre të martesës.

Dhe shumë detaje mbi procedurën në faqet e tyre të internetit, me Qendrën Gynae të Londrës që u thotë grave që vizitojnë faqen e saj “disa martesa janë anuluar” kur një burrë zbulon se himeni i gruas së tij është prishur.

BBC Neës kontaktoi klinikën për koment, por nuk ka marrë një përgjigje.

Dhe fushatat thonë se dihet pak për efektet afatgjata të këtyre procedurave dhe janë të shqetësuar që gratë nuk po marrin mbështetje të mjaftueshme psikologjike para se të zgjedhin operacionin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: