Connect with Us

Gjesti personifikues i italianëve dhe veshja me vello e burrave/ Emojit më të ri që do t’iu shfaqen në telefonin tuaj

Teknologji

Gjesti personifikues i italianëve dhe veshja me vello e burrave/ Emojit më të ri që do t’iu shfaqen në telefonin tuaj

Publikuar

-

Flamuri i trangjinorëve, femra që veshin kostumet për meshkuj apo anasjelltas, prindërit që ushqejnë fëmijët me biberon si dhe Santa neutral për të gjitha gjinitë.

Këto janë emojit janë të përshtatura nga Consortium Unicode, një organizatë jofitimprurëse që përcakton standardet për pajtueshmërinë e emoji dhe lëshon simbole të reja.

Lëshimi ofron një shumëllojshmëri të simboleve të reja gjithëpërfshirëse gjinore, midis tyre një burrë të veshur me vello dhe një grua të veshur me një kostum dhëndri.

Ata u propozuan nga Google, i cili gjithashtu propozoi emoji krejtësisht të ri për prindërit që ushqejnë fëmijët me biberon qoftë nëna apo babai.

Propozimet për emoji të rinj mund të paraqiten nga kushdo, megjithëse korporata të tilla si Google, Microsoft dhe Apple zakonisht përfundojnë me pjesën më të madhe të paraqitjeve të pranuara.

Italianët gjithashtu do të jenë të kënaqur nga shtimi i një dore me gishta të mbyllur që është një nga gjestet më të përdorura prej tyre, të titulluar “Gjest italian i duarve”.

Për të mos u ngatërruar me “puthjen e kuzhinierit”, ky gjest përdoret më së shumti për të shprehur konfuzion, mosbesim ose refuzim të plotë në përgjigje të një deklarate (“Për çfarë po flisni ?!”), si dhe një mënyrë për të drejtuar pyetje të drejtpërdrejta përcjellëse (“Kush?” “Ku?” ose “Pse?”).  Ndër hyrjet e tjera të reja të mirëseardhura është një fytyrë e buzëqeshur që derdh një lot të vetëm, një fytyrë e maskuar me “gota Groucho”, Ninjas, dodo dhe mamuth leshi (të dy të zhdukur), një gotë çaj dhe një zemër siç është vetë organi  (mushkëritë janë dhënë gjithashtu në një simbol të veçantë)./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE