Connect with Us

Gjesti personifikues i italianëve dhe veshja me vello e burrave/ Emojit më të ri që do t’iu shfaqen në telefonin tuaj

Teknologji

Gjesti personifikues i italianëve dhe veshja me vello e burrave/ Emojit më të ri që do t’iu shfaqen në telefonin tuaj

Publikuar

-

Flamuri i trangjinorëve, femra që veshin kostumet për meshkuj apo anasjelltas, prindërit që ushqejnë fëmijët me biberon si dhe Santa neutral për të gjitha gjinitë.

Këto janë emojit janë të përshtatura nga Consortium Unicode, një organizatë jofitimprurëse që përcakton standardet për pajtueshmërinë e emoji dhe lëshon simbole të reja.

Lëshimi ofron një shumëllojshmëri të simboleve të reja gjithëpërfshirëse gjinore, midis tyre një burrë të veshur me vello dhe një grua të veshur me një kostum dhëndri.

Ata u propozuan nga Google, i cili gjithashtu propozoi emoji krejtësisht të ri për prindërit që ushqejnë fëmijët me biberon qoftë nëna apo babai.

Propozimet për emoji të rinj mund të paraqiten nga kushdo, megjithëse korporata të tilla si Google, Microsoft dhe Apple zakonisht përfundojnë me pjesën më të madhe të paraqitjeve të pranuara.

Italianët gjithashtu do të jenë të kënaqur nga shtimi i një dore me gishta të mbyllur që është një nga gjestet më të përdorura prej tyre, të titulluar “Gjest italian i duarve”.

Për të mos u ngatërruar me “puthjen e kuzhinierit”, ky gjest përdoret më së shumti për të shprehur konfuzion, mosbesim ose refuzim të plotë në përgjigje të një deklarate (“Për çfarë po flisni ?!”), si dhe një mënyrë për të drejtuar pyetje të drejtpërdrejta përcjellëse (“Kush?” “Ku?” ose “Pse?”).  Ndër hyrjet e tjera të reja të mirëseardhura është një fytyrë e buzëqeshur që derdh një lot të vetëm, një fytyrë e maskuar me “gota Groucho”, Ninjas, dodo dhe mamuth leshi (të dy të zhdukur), një gotë çaj dhe një zemër siç është vetë organi  (mushkëritë janë dhënë gjithashtu në një simbol të veçantë)./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: