Connect with Us

“Aktorët shtetërorë” ndërhyjnë në Twitter/ Hackerat hyjnë në numrat e telefonit të përdoruesve

Teknologji

“Aktorët shtetërorë” ndërhyjnë në Twitter/ Hackerat hyjnë në numrat e telefonit të përdoruesve

Publikuar

-

Twitter ka paralajmëruar se  hakerat që veprojnë në emër të qeverive mund të hyjnë në kontaktet e disa prej përdoruesve.

Një studiues ka zbuluar një të metë në kontaktet e tij në Dhjetor që e lejonte atë të hynte në numrat e telefonit të përdoruesve.

Rreth asaj kohe, Tëitter tha se kishte një “vëllim të madh kërkesash” për të përdorur funksionin nga Irani, Izraeli dhe Malajzia.

Ai nuk pranoi të thoshte se sa numra telefoni të përdoruesve ishin ekspozuar. Në një deklaratë të botuar në blogun e saj Tëitter ka thënë: “Është e mundur që disa nga këto adresa IP mund të kenë lidhje me aktorët e sponsorizuara nga shteti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE