Connect with Us

Një dietë me squfur të ulët mund të ju ndihmojë të jetoni më gjatë/ Ja cili është çelësi i kësaj diete

Shëndeti

Një dietë me squfur të ulët mund të ju ndihmojë të jetoni më gjatë/ Ja cili është çelësi i kësaj diete

Publikuar

-

Konsumimi i një pjese të madhe të një aminoacidi të caktuar, i gjetur në proteinën e kafshëve , ka qenë i lidhur me një shumëllojshmëri të sëmundjeve kronike të lidhura me moshën, sipas hulumtimeve të reja.

Shumica e amerikanëve konsumojnë shumë më tepër sesa sasia e rekomanduar e këtyre blloqeve ndërtuese të proteinave, të quajtura aminoacide squfuri, zbuloi studimi.

Studiuesit sugjerojnë që një dietë me bazë bimore mund të ndihmojë në rregullimin e sasive të tepërta të aminoacideve të squfurit, duke çuar në një shëndet më të mirë kardiovaskular dhe metabolik.

Sipas sondazheve të pjesëmarrësve, dieta të pasura me aminoacide të squfurit kanë tendencë të jenë të pasura me lloje të lëndëve ushqyese, si proteina, kalcium, vitamina B dhe vitamina të tjera që gjenden në produktet shtazore. Por ata gjithashtu kishin tendencë të ishin më të ulëta në grupe specifike ushqimore si pemët, perimet dhe drithërat.

Aminoacidet janë ndërtimin e blloqeve të proteinave thelbësore për shëndetin tonë. Aminoacidet e squfurit përmbajnë dy lloje specifike të quajtura cistinë dhe metioninë, që të dyja gjenden në ushqime me proteina të larta si mishi i pulës, gjelit të detit, vezëve, jogurtit dhe djathit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: