Connect with Us

Hackerat bëjnë “namin”/ Hyjnë në llogaritë e Twitter, Instagram dhe Facebook

Teknologji

Hackerat bëjnë “namin”/ Hyjnë në llogaritë e Twitter, Instagram dhe Facebook

Publikuar

-

Llogaritë e mediave sociale në Facebook u morën përkohësisht nga një grup hakerash të Premten pasdite. Grupi hakmarrës OurMine postoi në llogaritë në Twitter dhe Instagram për Facebook dhe Messenger, duke shkruar “edhe Facebook është i hakueshëm”. Llogaritë janë rikthyer tani. OurMine pretendon se sulmet e saj janë një përpjekje për të treguar dobësitë në internet.

Grupi postoi një deklaratë në llogarinë Twitter të Facebook. “Përshëndetje, ne jemi OurMine. Epo, edhe Facebook është i hakueshëm por të paktën siguria e tyre është më e mirë se Twitter.” Ai gjithashtu rrëmbeu llogaritë e Facebook dhe Messenger në Instagram për të postuar një foto të logos së OurMine. Uebfaqja e vet Facebook nuk u hakua. Twitter konfirmoi se hakerimi ndodhi përmes një pale të tretë dhe se llogaritë u bllokuan sapo u njoftua për këtë çështje.

“Sapo jemi njoftuar me çështjen, kemi mbyllur llogaritë e kompromentuara dhe jemi duke punuar ngushtë me partnerët tanë në Facebook për t’i rikthyer ato”, tha Twitter në një deklaratë.

Sulmi në Facebook duket se ka ndjekur një sulm të ngjashëm me skuadrat në Ligën Kombëtare të Futbollit. Khoros është një platformë marketingu që bizneset mund të përdorin për të menaxhuar komunikimet e tyre në media sociale. Në mënyrë tipike këto platforma menaxhojnë ose kanë qasje në fjalëkalimet dhe detajet e hyrjes së klientëve të tyre. OurMine është një grup hacker me bazë në Dubai që sulmoi llogaritë e korporatave dhe individëve me profil të lartë në të kaluarën. Në të kaluarën, ajo ka infiltruar në llogarinë e mediave sociale të themeluesit të Twitter Jack Dorsey, shefit ekzekutiv të Google Sundar Pichai, dhe llogarive të korporatave të Netflix dhe ESPN./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE