Connect with Us

Jepini fund fiksimit me ilaçet/ Studiuesit: Ndaloni termin “qetësues për dhimbjen”

Shëndeti

Jepini fund fiksimit me ilaçet/ Studiuesit: Ndaloni termin “qetësues për dhimbjen”

Publikuar

-

Një këshilltar i qeverisë është shprehur se termi “qetësues për dhimbjet” nuk duhet të përdoret më pasi ky mit duhet hedhur poshtë.

Profesor Jamie Coleman është shprehur se fraza rrit pritshmëri që janë jo realiste dhe se duhet gjetur një opsion më i mirë. Studimet sugjerojnë se 1 në 10 pacientë të sëmurë me dhimbja afatgjata përfitojnë nga qetësuesit e fortë.

Një raport i botuar vitin e kaluar nga Public Health England (PHE) paralajmëroi se njerëzit po merrnin ilaçe pa recetë, të tilla si opioidet, anti-depresivët dhe tabletat e gjumit.

Opioidet, si kodeina dhe morfina, jepen nga mjekët për të kontrolluar dhimbjen. Ato përdoren gjerësisht në spitale për pacientët me kancer dhe pacientët që po janë në gjëndje jetë a vdekje.

Ai theksoi se “qetësuesit e dhimbjes nuk ekzistojnë”.  “Ne duhet t’i edukojmë njerëzit. Për disa njerëz kjo mund të ketë impakt.”

Dr Cathy Stannard, një konsulente në mjekësinë e dhimbjes në NHS Gloucestershire, e cila ka realizuar hulumtimin duke sugjeruar se vetëm një në 10 pacientë që kërkojnë ndihmë për dhimbje afatgjata do të përfitojnë nga qetësuesit e dhimbjeve, tha që është dakord se duhej të bëhej një ri-mendim përsa i përket këtij termi. Por ajo shtoi se problemet që shihen në Mbretërinë e Bashkuar nuk ishin në shkallën e SH.B.A.-së, ku ka pasur një rritje të vdekjeve të lidhura me ilaçet, pjesërisht të lidhura me qetësuesit pa recetë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE