Connect with Us

Ndryshimet klimatike/ Dëmtimet serioze që mund të pësojë toka

Kuriozitete

Ndryshimet klimatike/ Dëmtimet serioze që mund të pësojë toka

Publikuar

-

Sipas një raporti të Bloomberg ndryshimet e fundit klimatike dhe temperaturat e larta mund të dëmtojnë shumë tokën.

Anomalia fillestareqëndron në modelet e kërkimit nga Qëndra atmosferike kombëtare NCAR e cila sugjeron që nëse toka do të dyfisojë përqëndrimin e dioksidit të karbonit planeti do të rrisë temperaturat me 5.3 gradë.

Kjo është një përqindje shumë e lartë që parashikon shumë dëmtime për tokën pasi do të ulet niveli i ujit në tokë dhe si pasojë do të shkaktojë dhe zhdukjen e shumë specieve.

Shkencëtarët shpresojnë që ky shqetësim të jetë thjesht një hamendësim pasi do të duhen shumë muaj për të studiuar dhe interpretuar rezultatet.

Për katër dekada, rritja e pritshme e temperaturës nëse nivelet e CO2 dyfish kanë qenë rreth 3 gradë. Këto modele kanë një rekord të dëshmuar të parashikimit të saktë të ndryshimit të klimës.

Një studim i kohëve të fundit nga Unioni Gjeofizik Amerikan zbuloi se parashikimet e klimës gjatë pesë dekadave të kaluara kanë qenë kryesisht të sakta – vëzhgimet aktuale të klimës përputhen me parashikimet e modeleve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: