Connect with Us

Simptomat që “maskojnë” sëmundjet e vërteta

Shëndeti

Simptomat që “maskojnë” sëmundjet e vërteta

Publikuar

-

Ekspertët thonë se në disa raste doktorët mund të gabojnë në përcaktimin e diagnozës. Kjo ndodh për shkak të simptomave që janë të ngjashme me sëmundje të ndryshme dhe ndonjëherë është vërtetë shumë e vështirë të zbulosh se për çfarë bëhet fjalë. Më poshtë po iu sjellim disa lloj simptomash që mund të ngatërrohen me sëmundje të ndryshme.

Sëmundja Lyme dhe Gripi

Kjo sëmundje jep skuqje dhe shfaqet kur një person ka një infeksion. Ka raste që kalojnë edhe pa dhënë shenjën e skuqjes. Kjo shoqërohet me simptoma si dhimbje të trupit, ethet apo lodhja dhe shpesh herë mund të ngatërrohet me simptomat e një gripi.

Gurët në veshka vs aneurizmi i aortës abdominal

Gurët në veshka mund të keqdiagnostifikohen si shumë kushte të tjera, dhe një aneurizëm e aortës abdominale është më e rrezikshmi midis tyre. Të dy fillojnë me dhimbje abdominale shumë të forta dhe të mprehta, të përzier ose të vjella. Një aneurizëm aorte ndodh kur një fryrje anormale ndodh në murin e aortës, e cila nëse këputet, mund të jetë fatale.

Hepatiti dhe alergjitë.

Hepatiti mund të zgjasë me vite pa asnjë simptomë, megjithatë mund të shkaktojë dëm të vërtetë në mëlçinë tuaj gjatë kësaj kohe. Simptomat më të zakonshme të problemeve të mëlçisë janë dhimbja në stomak, kruajtja dhe lodhja, të cilat mund të shlyhen si shumë kushte të tjera, si alergjitë. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së syve dhe gjuhës suaj – nëse vëreni se ato kthehen në të verdhë, duhet të vizitoni menjëherë një mjek.

Tiroidet dhe presioni i lartë i gjakut

Gjëndra tiroide është një pjesë shumë e rëndësishme e trupit, pasi kontrollon shumë hormone . Kur gjëndra tiroide është nënvepruese (hipotiroidizëm) mund të pësoni simptoma si shtim në peshë, ndjeshmëri ndaj temperaturës dhe lodhje, të cilat shpesh mund të gabohen për kushte si depresioni.

Një problem tjetër i tiroides është kur është tepër aktiv (hipertiroidizëm), i cili shkakton humbje peshe, nervozizëm dhe një rrahje të shpejtë të zemrës. Këto simptoma janë gjithashtu shumë të zakonshme për shumë sëmundje si presioni i lartë i gjakut. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të kontrollohen hormonet e gjëndrës tiroide./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: