Connect with Us

Kirurgjia plastike e frymëzuar nga filtrat dhe programet e redaktimit të fotografive

Life Style

Kirurgjia plastike e frymëzuar nga filtrat dhe programet e redaktimit të fotografive

Publikuar

-

Me kalimin e viteve, një numër publikimesh kanë mbuluar tendencën e diskutueshme të operacioneve plastike të frymëzuara nga filtra fotografish në mediat sociale, me tituj që e quajnë atë ” shqetësues “dhe “të dëshpëruar “.

E megjithatë, kjo prirje, e përmendur shpesh si ” Snapchat Dysmorphia “, vazhdon të rritet pavarësisht shqetësimeve për të, thonë ekspertët.

Disa si ekzekutivja e marrëdhënieve me publikun Karla Barbosa, po e përqafojnë me krenari këtë koncept. Kohët e fundit ajo transmetoi trajtimin e saj për një fytyrë mikroinfuzioni prej ari, një procedurë që përdor gjilpëra të vogla për të zvogëluar madhësinë e poreve dhe me qëllimin për ta bërë lëkurën të duket e ajrosur.

Trendi i marrjes së procedurave kozmetike të frymëzuara nga fotot e redaktuara të postuara nëpër faqe të tilla si Instagram dhe Snapchat, i është nënshtruar një kontrolli për përjetësimin e mundshëm të një obsesioni jo realist me korrigjimin e të metave subjektive. Termi Snapchat Dysmophia ka të bëjë me një gjendje të shëndetit mendor të quajtur çrregullim dysmorfik të trupit (BBD), në të cilën një person mund të kalojë orë të tëra duke menduar për të metat e tij fizike të vogla ose të perceptuara, pavarësisht nëse ka të bëjë me papërsosmëritë e lëkurës, peshës apo një buzëqeshjeje të shtrembër. BBD, e cila shpesh shkakton shqetësime emocionale dhe ndërhyn në aktivitetet e përditshme, prek një në 50 persona, sipas Shoqatës së ankthit dhe depresionit të Amerikës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE