Connect with Us

5 miliarderët më të famshëm në botë/ Pasuritë marramendëse të yjeve të Holliwoodit

Showbizz

5 miliarderët më të famshëm në botë/ Pasuritë marramendëse të yjeve të Holliwoodit

Publikuar

-

Shumë personazhe të Holliwood janë jashtëzakonisht shumë të pasur por miliarderët numërohen me gishtat e dorës.

Të paktë janë ata që e kanë krijuar pasurinë e tyre vetë dhe këto janë 5 njerëzit më të pasur në holliëood.

Ajo që i dallon këto 5 miliarderë nga pjesa tjetër e industrisë është se përdorën famën e tyre për të krijuar biznese dhe për të investuar e sigurisht duke fituar nga bizneset.

Kylie Jenner

Ylli i rrjeteve sociale e përdori bukurinë e saj duke e kthyer në pasuri prej 1 miliardë dollarë. Jenner në Mars u vlerësua nga Forbes si një nga miliarderet më të reja në botë që për më tepër e kishte krijuar vetë pasurinë e saj.

Pasuria më e madhe e Jenner ka ardhur pikërisht nga kompanitë e saj të bukurisë si Kylie Cosmetics e cila  është vlerësuar me 1.2 miliardë dollarë.

Gjithashtu ajo është një nga vajzat më të ndjekura në rrjetet sociale ku numëron me 160 milionë ndjekës në Instagram.

Jay Z

Jay Z 49 vjeç arriti shifrën e 500 milionë dollarëve nga 14 albumet e tij. Pjesën më të madhe të pasurisë Jay Z e ka vendosur nëpërmjet bizneseve të tij. Ai themeloi një linjë veshjesh që ia shiti Iconix për 204 milionë dollarë në 2007 dhe bashkëpronon markën e konjakut D’Ussé, përveç që zotëron shërbimin e transmetimit muzikor Tidal. Jay-Z bleu Tidal për 56 milion dollarë në vitin 2015 . Në vitin 2017, Sprint bleu një aksion të 33% në kompani për 200 milion dollarë, i cili vendosi vlerësimin e kompanisë në 600 milion dollarë. Pjesa e aksioneve të Jay-Z në kompani tani vlen 100 milion dollarë, sipas Forbes . Jay-Z gjithashtu ka një koleksion arti privat me vlerë 70 milion dollarë, një aksion në Uber me vlerë 70 milion dollarë, dhe ai zotëron 50 milion dollarë pasuri të paluajtshme, sipas Forbes.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey ka një vlerë neto prej 2.7 miliardë dollarësh. Lindur nga një nënë e vetme në Mississippin rurale, Winfrey filloi si një spikere lajmesh përpara se të kalonte 25 vjet duke pritur “The Oprah Winfrey Show”. Investimet që Winfrey bëri me pjesën e saj të fitimeve të emisionit, tani vlejnë rreth 2 miliard dollarë, vlerëson Forbes. Ajo u bë miliardere në 2003, sipas Los Angeles Times.

Winfrey, tani 66 vjeç, përfitoi nga suksesi i shfaqjes së saj për të ndërtuar një perandori mediatike dhe mblodhi një pasuri prej 2.7 miliardë dollarësh në proces, sipas Forbes. Ajo zotëron 25.5% të rrjetit të saj televiziv OWN, një pjesëmarrje prej 8% në WW International, dhe ka një marrëveshje për krijimin e përmbajtjes me Apple TV +.

Steven Spielberg

Pasuria e tij kap vlerën e 3.6 miliardë dollarëve. Suksesi i “JaWs”, “E.T. the Extra-Terrestrial”, dhe “Jurassic Park”, ndër të tjera, kanë bërë Spielberg drejtorin më të mirë të të gjitha kohërave. Sipas Forbes, shumica e pasurisë së Spielberg vjen nga filmat e tij, por ai ka përfituar edhe nga roli i tij si konsulent për parqet e temave Universale dhe shitjen e DreamWorks Animation në NBCUniversal për 3.8 miliardë dollarë në 2016.

George Lucas

Krijuesi i  “Star Wars” dhe “Indiana Jones”, vlen 6.2 miliardë dollarë. Lucas, 75 vjeç, fitoi pjesën më të madhe të parave të tij duke shitur studion e tij të prodhimit Lucasfilm në Disney për 4.05 miliardë dollarë.

Ndërsa Lucas fillimisht aspironte të ishte një shofer profesionist garash, ai vendosi të ndiqte filmin pasi gati humbi jetën në një aksident automobilistik. Lucas studioi regjizurë në USC para se të themelonte Lucasfilm, sipas faqes së internetit të universitetit. Lucas u tërhoq nga studioja e tij në vitin 2012 me qëllim që të tërhiqte vëmendjen e tij drejt filmave të pavarur, sipas The New York Times./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: