Connect with Us

Coronavirus/ Sony dhe Amazon tërhiqen nga shfaqja kryesore e teknologjisë

Teknologji

Coronavirus/ Sony dhe Amazon tërhiqen nga shfaqja kryesore e teknologjisë

Publikuar

-

Sony dhe Amazona janë dy prej kompanive më të mëdha që kanë vendosur të tërheqin një nga shfaqjet më të mëdha të teknologjisë për shkak të rrezikut të përhapjes së Coronavirus.

Organziatori i këtij eventi ka thënë se do të vazhdojë përpara edhe pse me shumë mundësi dhe kompani të tjera të mëdha nuk do të marrin pjesë në këtë shfaqje.

LG Electronics të Koresë së Jugut, Ericsson, prodhuesin e pajisjeve të telekomunikacionit Suedez dhe ndërmarrja chip amerikane NVIDIA janë tërhequr të gjithë nga konferenca, e cila do të zhvillohet midis 24 dhe 27 shkurt.

GSMA vlerëson se midis 5,000 dhe 6,000 njerëz vizitojnë Kongresin Botëror Mobile.

GSMA gjithashtu thotë se do të sugjerojë që pjesëmarrësit nuk duhet të shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin në shfaqje, dhe mikrofonat e përdorur nga folësit do të dezinfektohen dhe ndryshohen.

Coronavirus ka vrarë tani më shumë se 800 njerëz , shumica dërrmuese në territorin e Kinës  dhe janë të infektuar 34.800 të tjerë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE