Connect with Us

Stres dhe ankth në punë/ Studimet: Mbajtja e një bime në zyrë mund të bëjë “magji”

Kuriozitete

Stres dhe ankth në punë/ Studimet: Mbajtja e një bime në zyrë mund të bëjë “magji”

Publikuar

-

Keni një ditë të vështirë në punë? Jeni të stresuar nga shefi apo takimet e shumta? Sipas studiuesve japoneze gjithçka që mund t’iu ndihmojë është një bimë. Studiuesit kanë treguar se shumë njerëz  e kanë nënvlerësuar duke përjashtuar faktin se bimët mund të largojnë stresin në vendin e punës.

Në këtë mënyrë studiuesit japonezë kanë bërë një eksperiment me punonjësit e një kompanie elektronike dhe kanë vënë re ndryshimet që sjellin bimët në nivelin e stresit të punëtorit.

Studimet e kryera treguan se nivelet e ankthit janë uluir dhe 27 përqind e punonjësve treguan një rënie të konsiderueshme të ritmit të zemrës.

Studimet tregojnë se bimët e zvogëlojnë përqindjen e stresit dhe ankthit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: