Connect with Us

Lokalizon personat e infektuar nga Coronavirus/ Kina krijon aplikacionin më të ri

Teknologji

Lokalizon personat e infektuar nga Coronavirus/ Kina krijon aplikacionin më të ri

Publikuar

-

Kina ka krijuar një aplikacion që lejon që përdoruesit të kontrrollojnë nëse kanë qenë pranë një personi i cili është i infektuar me Coronavirus.

Detektori i afërt me kontaktin do t’iu tregojë përdorueseve nëse ka patur ndonjë person i prekur nga Coronavirus ka qenë pranë tyre ose që dyshohet se janë të prekur nga virusi.

Njerëzit që identifikojnë se mund të jenë të rrezikuar apo të prekur nga Coronavirus duhet të qëndrojnë në shjtëpi dhe të kërkojnë ndihmën e autoriteteve lokale shëndetësore.

Për ta bërë këtë përdoruesit duhet të skanojnë një përgjigje të shpejtë në kodin e smartphonëve të tyre duke e përdorur aplikacionin si shërbimin e pagesave Alipay ose platformën e mediave sociale ËeChat.

Pasi aplikacioni i ri të regjistrohet me një numër telefoni, përdoruesve u kërkohet të shkruajnë emrin dhe numrin e tyre të identitetit. Çdo numër i regjistruar i telefonit mund të përdoret më pas për të kontrolluar gjendjen deri në tre numra të identitetit.

Vendimi për aplikacionin u mor bashkarisht nga departamentet qeveritare dhe Korporata e Teknologjisë Elektronike të Kinës dhe u mbështet nga të dhëna nga autoritetet e shëndetësisë dhe transportit, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua.

Dihet gjerësisht se qeveria kineze kryen nivele të larta të mbikëqyrjes mbi qytetarët e saj, por ekspertët e fushës sugjerojnë, në këtë rast të paktën, ajo nuk do të shihet si e diskutueshme brenda vendit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: