Connect with Us

Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Ushqimet e shëndetshme që ndihmojnë në përmirësimin e humorit

Shëndeti

Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Ushqimet e shëndetshme që ndihmojnë në përmirësimin e humorit

Publikuar

-

Peshk

Acidet yndyrore omega-3 janë një grup yndyrnash thelbësore që duhet të merrni përmes dietës tuaj sepse trupi juaj nuk mund t’i prodhojë ato vetë. Peshqit yndyror si tonet e salmonit dhe albacore janë të pasura me dy lloje omega-3 – acid dokosahexaenoik (DHA) dhe acid eikosapentaenoik (EPA) – që janë të lidhura me nivelet më të ulëta të depresionit.

Omega-3 kontribuojnë në rrjedhshmërinë e membranës qelizore të trurit tuaj dhe duket se luajnë role kryesore në zhvillimin e trurit dhe sinjalizimin e qelizave.

Ndërsa hulumtimi është i përzier, një përmbledhje e provave klinike tregoi se në disa studime, konsumimi i omega-3 në formën e vajit të peshkut rezultate më të ulëta të depresionit.

Megjithëse nuk ka dozë standarde, shumica e ekspertëve pajtohen se shumica e të rriturve duhet të marrin të paktën 250-500 mg EPA dhe DHA të kombinuar në ditë.Duke pasur parasysh që një shërbim salmon prej 3,5 ons (100 gram) siguron 2,260 mg EPA dhe DHA, ngrënia e këtij peshku disa herë në javë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i futur këto yndyrna në dietën tuaj.

Çokollata e zezë

Çokollata është e pasur me shumë komponime që krijojnë humor.Sheqeri i tij mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore pasi që është një burim i shpejtë i karburantit për trurin tuaj .

Për më tepër, ajo mund të lëshojë një kaskadë të komponimeve të mira, të tilla si kafeina, theobromina, dhe N-acilethanolamina – një substancë kimikisht e ngjashme me kanabinoidet që ka qenë e lidhur me humorin e përmirësuar.

Sidoqoftë, disa ekspertë debatojnë nëse çokollata përmban mjaft nga këto komponime për të shkaktuar një përgjigje psikologjike.

Pavarësisht, është e lartë në flavonoidet që promovojnë shëndetin, për të cilat është treguar se rritin rrjedhën e gjakut në trurin tuaj, zvogëlojnë inflamacionin dhe rrit shëndetin e trurit , të gjitha këto mund të mbështesin rregullimin e humorit.

Më në fund, çokollata ka një vlerësim të lartë hedonik, që do të thotë se shija e saj e këndshme, cilësi dhe erë mund të promovojnë humor të mirë.

Për shkak se çokollata me qumësht përmban përbërës të shtuar si sheqeri dhe yndyra, është më mirë të zgjedhni çokollatën e errët – e cila është më e lartë në flavonoide dhe më e ulët në sheqerin e shtuar. Ende duhet të ngjiteni në 1-2 sheshe të vogla (prej 70% ose më shumë solide kakao) në një kohë pasi është një ushqim me kalori të lartë.

Ushqime të fermentuara

Ushqimet e fermentuara , të cilat përfshijnë kimchi, kos, kefir, kombucha dhe lakër turshi, mund të përmirësojnë shëndetin dhe gjendjen shpirtërore të zorrëve.

Procesi i fermentimit lejon që bakteret e gjalla të lulëzojnë në ushqime që më pas janë në gjendje të shndërrojnë sheqernat në alkool dhe acide.

Gjatë këtij procesi, krijohen probiotikë . Këta mikroorganizma të gjallë mbështesin rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrën tuaj dhe mund të rrisin nivelin e serotonins.

Bananet

Janë të pasura me vitaminë B6, e cila ndihmon në sintetizimin e neurotransmetuesve të ndjehen mirë si dopamina dhe serotonin.

Për më tepër, një banane e madhe (136 gram) siguron 16 gr sheqer dhe 3.5 gram fibra.

Kur çiftëzohet me fibra, sheqeri lëshohet ngadalë në rrjedhën tuaj të gjakut, duke lejuar nivele të qëndrueshme të sheqerit në gjak dhe kontroll më të mirë të humorit. Niveli i sheqerit në gjak që është shumë i ulët mund të çojë në nervozizëm dhe ndryshime të humorit.

Më në fund, ky frut tropikal i kudogjendur, veçanërisht kur tregon akoma jeshilen në lëvozhgë, është një burim i shkëlqyer i prebiotikëve , një lloj fibre që ndihmon në ushqimin e baktereve të shëndetshëm në zorrën tuaj. Një mikrobiomë e fortë e zorrëve është e lidhur me shkallë më të ulët të çrregullimeve të humorit.

Të tjera si tërshëra, manaferrat, arrat dhe farat, kafeja, fasulet dhe thjerrëzat, janë gjithashtu shumë të mira dhe të shëndetshme si dhe ndihmojnë në ngritjen e humorit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE