Connect with Us

Pse sportet mund të jenë shumë toksike për djemtë/ Si mund ta zbuloni këtë

Life Style

Pse sportet mund të jenë shumë toksike për djemtë/ Si mund ta zbuloni këtë

Publikuar

-

Sportet e organizuara u ofrojnë djemve atë që është ndoshta edukimi më me ndikim mbi maskulinitetin. Ka shumë mësime pozitive në atë që sporti u mëson fëmijëve ku disa nga këto janë përqëndrimi, zhgënjimi dhe puna në ekip.

Por gjithashtu ka dhe shumë anë negative.  Kurrikulumet joformale të sportit mbi maskulinitetin është një kurs përplasjeje mbi makizmon.

Sporti gjithashtu i mëson ata të cënojnë dhe të bëhen shumë agresiv pasi kanë ndjesinë e dominancës.  Motoja e tyre është: “Të fitojnë me çdo kusht“.

Dan Blitstein, një trajner vullnetar i futbollit të të rinjve dhe këshilltar i trajnerit, mund të kujtojë lehtësisht emocionet shqetësuese që ndjeu si fëmijë ndërsa luante sport.

“Ishte një herë e tillë, para një ndeshje futbolli, kur një lojtar në ekipin tim më shtyu. Mbaj mend që i ndjeja këto dëshira kontradiktore. Nga njëra anë, unë dua të rrah [ti-di-çfarë] prej tij, sepse unë isha një djalë dhe kjo ishte ajo që duhej të bëja. Por unë nuk doja ta bëja. Pastaj fillova të qaja sepse u ndjeva aq i konflikuar dhe i hutuar dhe nuk dija si të artikuloja se si po ndihesha “.

Sot, Blitstein përpiqet të sigurohet që djemtë që ai trajner të kenë një fjalor të mirë emocional për të shmangur ngatërresat e hidhërimit dhe konfuzionit që ndjeu si fëmijë. Përveç që i ndihmon ata të shprehen, ai gjithashtu u jep atyre hapësirë ​​dhe kohë për të ndarë mendimet dhe ndjenjat e tyre, dhe i trajton sikur këto mendime dhe ndjenja të kenë rëndësi.

Një nga mesazhet kryesore të PCA është që trajnerët duhet të vlerësojnë rritjen e lojtarëve mbi fitoren, dhe një pjesë e madhe për të ndihmuar fëmijët të rriten si atletë dhe njerëz dhe kjo mundt të arrihet vetëm duke i dëgjuar ata.

Një pjesë e ndërtimit të inteligjencës është edhe emocioni. Shpesh herë shohim futbollistë që qajnë teksa humbin një ndeshje por kjo nuk do të thotë se ata janë të dobët por do të thotë se e duan shumë punën që bëjnë dhe se dhanë gjtihçka ose duhet të jepnin më shumë në fushë. E kjo nuk duhet marrë si një dobësi.

Pra një trajner duhet t’iu mësojë atyre si të jenë jo vetëm lojtarë të mirë por mbi të gjitha njerëz të mirë dhe kjo mund të arrihet duke bërë seanca me biseda në grup që secili prej tyre të shprehë atë që ndjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas astrologut të famshëm italian/ Kjo është shenja që duhet të ketë kujdes ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Dashi Ditën e sotme hëna do të jetë e vendosur në shenjë n tuaj. Edhe pse do të favorizoheni nga forca të mëdha dhe shpresa, do të keni nevojë të mbaheni shumë fort. Vonesat dhe ngadalësimet që janë të pashmangshme në këtë periudhë kërkojnë që ju të bëni gjëra pa nxitim . Deri të enjten […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin Lule të vetmuara/ Gokhan i shpreh dashurinë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Seher i jep para Meralit por pa e kuptuar kjo e fundit. Meral kërkon leje nga Ferideja që të shkojë të festojë ditëlindjen e një mikeshe. Feride nuk i jep leje Meralit me frikën prej ndonjë rreziku. Meral vendos të dalë fshehtas nga konvikti. Xhemre dhe Gokhan takohen në parkun e lojërave dhe gjatë bisedës […]

LEXO TE PLOTE