Connect with Us

Aktiviteti fizik e mban fëmijën tuaj larg depresionit/ Këshillat që duhet t’i ndiqni patjetër

Shëndeti

Aktiviteti fizik e mban fëmijën tuaj larg depresionit/ Këshillat që duhet t’i ndiqni patjetër

Publikuar

-

Shkenca tregon se ushtrimi i moderuar dhe i fuqishëm aerobik është i mirë për ne. Përmirëson gjumin, ul presionin e gjakut, mbron nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kanceri, zvogëlon stresin, rrit disponimin, dhe lufton ankthin dhe depresionin.

 

Është veçanërisht e rëndësishme në adoleshencë, ku fillojnë shenjat e para të, sipas studimeve . Por nëse fëmija juaj nuk është një atlet, mund të jetë e vështirë t’i heqni ato nga mediat sociale dhe ekrani gjithnjë i pranishëm për të notuar ose për të bërë xhiro ose të shkoni për vrap.

 

Studimi përdori informacione nga studimi i Universitetit të Bristol’s Children të viteve ’90 , i cili ka ndjekur 14.500 gra dhe fëmijët e tyre për 30 vjet, që nga shtatzënia e tutje.

Shkalla e vetëvrasjeve tek të rinjtë e Amerikës vazhdon të rritet, tregon studimi.

Si pjesë e kësaj, 4,257 adoleshentë mbanin instrumente për të ndjekur lëvizjet e tyre në moshat 12, 14 dhe 16 vjeç për një periudhë tre-ditore. Për të paktën 10 orë çdo ditë, përshpejtuesit regjistruan nëse fëmija lëvizte ose ishte i ulur. Makineritë ofruan një metodë më të mirë të gjurmimit sesa studimet paraprake, të cilat mbështeteshin në vetë-raportim.

Studiuesit rregulluan analizën e tyre për të dhënë llogari për ata me depresion në fillim të studimit, si dhe statusin socio-ekonomik, historinë e prindërve dhe të ngjashme, të cilat janë të gjitha të lidhura me shëndetin mendor. Ndërsa studimi është vetëm një shoqatë dhe nuk mund të dëshmojë një lidhje midis lëvizjes dhe depresionit, “studimi ynë sugjeron që këto dy tendenca mund të jenë të lidhura,” tha Kandola.

Në fakt, të dhënat “sugjeruan që një aktivitet prej 2 orësh në sjelljen e përditshme midis moshës 12 dhe 16 vjeç ishte shoqëruar me një ulje prej 16 [në] 22% të rezultateve të depresionit nga mosha 18,” tha studimi.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit , depresioni është një nga shkaqet kryesore të sëmundjes dhe aftësisë së kufizuar midis adoleshentëve në të gjithë botën, duke përbërë “16% të barrës globale të sëmundjes dhe dëmtimit tek njerëzit e moshës 10 deri në 19 vjet”.

Në Shtetet e Bashkuara, normat e depresionit të adoleshentëve janë në rritje. Një studim i ri që do të botohej në Mars zbuloi se nivelet e episodeve depresive kryesore në vitin e kaluar në mesin e adoleshentëve u rritën 52% në mes 2005 dhe 2017. Studimi analizoi të dhënat nga Sondazhi Kombëtar i Sh.B.A mbi Përdorimin e Drogës dhe Shëndetin dhe nivelet e gjetura u rritën nga 8.7% në 13.2% për atë periudhë kohore.

Një episod depresiv përcaktohet nga një listë e simptomave që përfshijnë ndjenjën e trishtimit, ndihen të pashpresë, të irrituar, me ankth ose pa vlerë për të paktën dy javë .

Ky numër përputhet me një analizë të vitit 2017 nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor i SH.B.A., i cili zbuloi se 13.3% e adoleshentëve amerikanë të moshës 12 deri në 17 vjeç kanë vuajtur të paktën një episod depresiv të madh gjatë 12 muajve të fundit. Kjo është më shumë se tre milion fëmijë, kryesisht vajza. Vajzat kanë pothuajse tre herë më shumë të ngjarë të vuajnë nga episodet depresive, thuhet në raport.

Prindërit duhet të jenë në gjendje të përdorin testin përmes pediatrit të tyre, pasi Akademia Amerikane e Pediatrisë azhurnoi udhëzimet e tyre në vitin 2018, duke inkurajuar të gjithë pediatërit të shfaqin adoleshencë për depresion, dhe në varësi të ashpërsisë së rezultateve, referojnë adoleshentët për trajtim. Abuzimi me Substancat dhe Shërbimet e Shëndetit Mendor të SH.B.A.-së gjithashtu ofron një linjë telefonike kombëtare në anglisht dhe spanjisht që adoleshentët dhe prindërit mund të telefonojnë: 1-800-662-4357 (HELP).

Në Mbretërinë e Bashkuar, prindërit mund të telefononi 0808-802-05544, një hotline drejtuar nga YoungMinds, një grup jo-fitimprurëse që ofron burime në depresion për të dy adoleshencë dhe prindërit .

Prindërit, thonë ekspertët, mund ta ndihmojnë fëmijën e tyre në depresion duke u mbështetur dhe duke vërtetuar ndjenjat e tyre. Në vend se të jeni kritik, thotë Instituti Amerikan Jofitimprurës Fëmijët Mind , përpiquni të vini re sjellje pozitive.

Aleanca Kombëtare për Sëmundje Mendore në SHBA ka këto këshilla , si dhe:

Shikoni për shenja paralajmëruese: vetëvlerësim të ulët, tërheqje, mungesë energjie dhe interes, rezultate më të ulëta në shkollë, lodhje dhe mendime vetëvrasëse. Nëse vini re këto shenja, merrni ndihmën profesionale të fëmijës tuaj .

Kaloni kohë cilësore me fëmijën tuaj dhe inkurajoni biseda “të hapura dhe të ndershme” në të cilat dëgjoni në mënyrë aktive fëmijën tuaj.

Inkurajoni stërvitje të rregullt, zakone të shëndetshme të të ngrënit dhe gjumë të rregullt, cilësor.

Inkurajoni lidhjet me të tjerët përmes tubimeve familjare, ngjarjeve shoqërore, gjumit dhe klubeve dhe aktiviteteve në shkollë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE