Connect with Us

Coronavirus prek dhe teknologjinë/ Kompanitë më të mëdha heqin dorë nga eventi i madh

Teknologji

Coronavirus prek dhe teknologjinë/ Kompanitë më të mëdha heqin dorë nga eventi i madh

Publikuar

-

Ngjarja më e madhe në botën e teknologjisë është duke humbur disa nga emrat e saj më të mëdhenj.

Amazon ( AMZN ) , Ericsson ( ERIC ) , Facebook, ( FB ) Sony ( SNE ) , Intel ( INTC ) , Cisco ( CSCO ) , LG ( LPL ) dhe kompani të tjera të teknologjisë po tërhiqen nga Kongresi Botëror Mobile këtë vit për shkak të rrezikut që të pranishmit mund të preken nga koronavirus.

Ngjarja është e planifikuar të zhvillohet në Barcelonë nga 24-27 shkurt, është një nga tubimet më të rëndësishme vjetore të industrisë së teknologjisë. Zakonisht tërheq më shumë se 100,000 të pranishëm dhe mbi 2.400 kompani, përfshirë lojtarët më të mëdhenj të sektorit që e përdorin atë për të nxjerrë produkte të reja dhe për të shfaqur risitë e tyre të fundit.

Por këtë vit do të mungojnë disa nga ekspozuesit e titujve të saj, përfshirë Amazon, një prej kompanive me trilion dollarë në botë , në një shembull tjetër të ndikimit që shpërthimi i koronavirusit ka në bizneset globalisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE