Connect with Us

Dieta BRAT/ Pse mjekët nuk e rekomandojnë më

Shëndeti

Dieta BRAT/ Pse mjekët nuk e rekomandojnë më

Publikuar

-

Nëse ku dhe fëmija juaj keni patur ndonjëherë një virus në stomak duhet të keni dëgjuar patjetër për dietën BRAT.

Dieta BRAT përmban banane oriz, mollë dhe tost të cilat janë cilësuar si ushqime të lehta për stomakun dhe ndihmon të qetësojë dhimbjen dhe parandalojnë të përzierat dhe diarrenë.

Por sidoqë të jetë kjo lloj diete është përjashtuar për faktin se nuk konsiderohet si një nga opsionet më të mira.

Dieta BRAT është rekomanduar fillimisht nga doktorët pediatër të cilët ua rekomandonin fëmijëve kur merrnin sëmundje akute të zorrëve.

Megjithëse dieta u shpik kryesisht për fëmijët e sëmurë, të rriturit që vuajnë nga probleme akute të stomakut gjithashtu mund ta përdorin atë për të zvogëluar simptomat e tyre.

Gjithashtu kjo lloj diete nuk është e këshillueshme të mbahet për një kohë të gjatë pasi nuk është se përmban vlera të shumta ushqimore.

Po është e vërtetë që ndihmon në trajtimin e zorrëve apo stomakut por kjo tashmë mund të realizohet dhe nëpërmjet vitaminave proteinave apo medikamenteve të tjera të ndryshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE